PVK: Kontrolujte vodu ze studní

blank

Voda ze soukromých studní nepodléhá žádné povinné kontrole, ale Pražské vodovody a kanalizace ji doporučují nejméně jednou ročně analyzovat. V České republice je zásobováno vodou z veřejných vodovodů zhruba 90 % lidí. Zbývajících 10 % obyvatel se však musí stále spoléhat na veřejné nebo domovní studně. Další zhruba pětina obyvatelstva používá vodu ze studní na chalupách, chatách o víkendech a na dovolené. Lidé by tak měli odpovědně přistupovat k tomu, aby pravidelně sledovali, jakou vodu z těchto zdrojů pijí, a zda má odpovídající kvalitu s ohledem na lidské zdraví.

Často používaným argumentem je to, že není potřeba vodu ze zdroje testovat, protože dlouhodobé užívání se obešlo bez jakýchkoliv zdravotních komplikací, a voda má navíc vynikající chuťové vlastnosti. Redakce vodarenstvi.cz opakovaně upozorňuje na to, že zejména děti a citlivější osoby mohou být postiženy střevními či zažívacími problémy v případě výskytu bakterií fekálního původu. Nejčastějšími problémy, s nimiž se laboratoře při rozborech setkávají, jsou bakteriální kontaminace, zvýšený výskyt železa, manganu a dusičnanů.

„Je velmi vhodné nechat si ověřit kvalitu vody v akreditované laboratoři, aby majitelé studní měli informaci o vhodnosti používané vody a případně mohli provést opatření vedoucí ke zlepšení její kvality,“ uvedl mluvčí společnosti Tomáš Mrázek. Podle něj je v současné době potřeba se s laboratoří spojit předem telefonicky a dohodnout si předání vzorkovnic, které jsou nutné ke správnému odběru vzorků pro jednotlivé prováděné analýzy.

„PVK nabízejí majitelům studní zvýhodněné rozbory základních chemických a mikrobiologických parametrů pitné vody za smluvní cenu tisíc korun včetně DPH. V loňském roce provedla laboratoř PVK 304 rozborů vzorků vod ze soukromých studní a provedené rozbory vody ukázaly, že 90 % analyzovaných vzorků vod z těchto studní neodpovídá alespoň v jednom parametru vyhlášce č.252/2004 Sb., kterou se stanovují hygienické požadavky na pitnou vodu a četnost a rozsah kontrol pitné vody. Nejčastěji byly problémy s výskytem koliformních bakterií, železa, zákalu a dusičnanů,“ sdělila společnost. Podle ní je součástí protokolu o výsledku analýzy je také posouzení výsledků a v případě vzorků, které překročí hygienický limit, zákazníkům doporučíme vhodný postup řešení pro zlepšení kvality vody.

Všechny rozbory provádí akreditovaná laboratoř PVK – Útvar kontroly kvality vody: Dykova 3, 101 00 Praha 10, tel: 221 501 106 nebo laborator@pvk.cz.

Scroll to Top