SmVaK Ostrava k biodiverzitě v provozech vodovodů

blank

Na konci roku 2020 navrhli zaměstnanci SmVaK Ostrava ze středisek vodovodních sítí zajímavá řešení hmyzích hotelů. To všechno v souladu se strategií společnost v oblasti zařazování prvků pro podporu biodiverzity do lokalit, kde to dává faktický smysl, je to technicky proveditelné a nevyžaduje to významné finanční nároky.

„Chtěl bych všem poděkovat za iniciativu související s prezentací biodiverzity veřejnosti. Všechny výtvory byly velmi zdařilé a ukázaly, že invence kolegům v provozu určitě nechybí. Vzhledem k tomu že toto téma je významně akcentované také ze strany našeho španělského akcionáře a naše společnost je v tomto ohledu ve skupině rozhodně tou, která se výsledky v této oblasti může pochlubit, jsem moc rád, že jsme to potvrdili i tentokrát,“ sdělil ředitel vodovodů Milan Koníř.

Z vítězného ocenění se nakonec mohl radovat hmyzí hotel, který byl umístěn v areálu vodojemů Skalky v Novém Jičíně a vodojemů nad městem Odry. Za originalitu si pak pomyslné stříbro odnesl Místecký Otesánek. Zajímavé návrhy rovněž připravili vodohospodáři v Opavě nebo ti karvinští v Havířově. „Problematikou zvyšování biodiverzity v lokalitách, kde působíme, jsme se začali komplexně zabývat v roce 2018, kdy byly vytipovány jednotlivé oblasti, na něž je vhodné zaměřit svou pozornost z hlediska faktického přínosu pro zvýšení biodiverzity v daném místě, technické realizovatelnosti nebo ekonomické náročnosti. Zvyšování biodiverzity je aktuálně nedílnou součástí společensky odpovědných aktivit firem v průmyslu, ale i službách, stejně jako veřejných institucí. Nepodceňujme tuto oblast, protože přístup k ní je mimo signálem o fungování daného subjektu pro akcionáře, potenciální i současné investory, stejně jako veřejné instituce. Takto je nezbytné danou problematiku vnímat,“ řekl generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Cílem je podle něj zvýšení biodiverzity v lokalitách společnosti implementací stavebních prvků, odpovídajících postupů při péči o okolní prostředí a dodržováním pravidel pro rozvoj druhové pestrosti. „Každý typ provozu – čistírna odpadních vod, čerpací stanice, vodojem, úpravna vody – logicky vyžaduje odlišný přístup a jiné prvky, které je vhodné v daném místě realizovat. Budeme to, co se nám zatím v této oblasti podařilo, rozvíjet i nadále a těším se na další návrhy a následnou implementaci prvků podporujících druhovou pestrost napříč naší společností,“ doplnil Pšenička.

Scroll to Top