Otrava vody pro Plzeň stále bez trestu

blank

Před rokem a půl došlo ke znečištění řeky Úhlavy, která zásobuje vodou Plzeň. V říjnu 2019 totiž do ní unikly stovky litrů vysoce toxické chemikálie na impregnaci dřeva ze soukromé společnosti Holz Schiller v Klatovech. Tématem se znovu zabývalo Právo.  

V srpnu 2020 postoupila případ policie Městskému úřadu v Klatovech jako přestupek proti zákonu na ochranu životního prostředí. „Vyžádali jsme si od firmy ještě nějaké podklady, které jsme obdrželi až tento týden, a musíme se s nimi seznámit. Teprve poté rozhodneme o dalším postupu,“ řekl Právu vedoucí odboru životního prostředí klatovské radnice Libor Hošek.

Právo zjistilo, že se firmu chystá zažalovat správce toku společně s Vodárnou Plzeň. „Budeme požadovat náhradu v řádu statisíců za náklady spojené s mimořádným monitoringem od Klatov až do Prahy,“ uvedl ředitel plzeňské pobočky Povodí Vltavy Miloň Kučera. Odškodnění bude žádat i Vodárna Plzeň. „Jedná se o částku přibližně 400 tisíc korun, která zahrnuje zvýšené náklady za mimořádné dávkování aktivního uhlí pro úpravu vody, navýšení počtu rozborů kvality vody a nárůst mzdových nákladů souvisejících s přesčasy a prací o víkendu,“ vysvětlila mluvčí vodárny Dana Veselá.

Jak dále připomnělo Právo, asi 200 litrů mořidla proti plísni přeteklo v noci ze 7. na 8. října 2019 z impregnační vany a odtokovým potrubím na dešťovou vodu se z areálu firmy dostalo do Drnovského potoka, jednoho z přítoků Úhlavy. Uniklá látka se nakonec dostala až do Vltavy v Praze. Plzeň musela dočasně brát pitnou vodu z řeky Radbuzy, kterou do úpravny přečerpávali hasiči mobilním potrubím.

Scroll to Top