Zlín chce ukončit provozní model vodáren

blank

Město bude chtít po vedení VaK Zlín, aby udělalo veškeré kroky k ukončení stávajícího modelu, kde provoz vodárenské infrastruktury zajišťuje společnost Moravská vodárenská ze skupiny Veolia. Představenstvu podniku to na konci května uloží valná hromada. Výsledkem by tak mělo být, že se provozování infrastruktury vrátí zpět do rukou městům a obcím.

„Z pozice města chceme dát najevo svůj jednoznačný postoj k situaci ve VaK a jasně říkáme, jaká je naše představa o dalším směřování způsobu provozování vodárenské infrastruktury na Zlínsku. Předpokládám, že to valná hromada schválí. Bude to zvýšení tlaku, který by měl vést k tomu, abychom dosáhli dohody. To jsou kroky, které můžeme z pozice města dělat,“ řekl zlínský primátor Jiří Korec.

Společnost Moravská vodárenská má vodárny provozovat do roku 2034. Otrokovice a Fryšták však klíčové smlouvy napadly žalobami. V současnosti se soukromý provozovatel snaží se zástupci samospráv dohodnout v mediačníhm řízení na vyřešení situace. „Ačkoliv město Zlín není účastníkem žádného soudního sporu, snažíme se v této věci dlouhodobě velmi intenzivně najít kompromisní řešení,“ řekl Korec. Pokud podle něj zainteresované strany sporů naleznou společnou řeč, může být celá věc vyřešena s konečnou platností do konce roku.

Jak zdůraznila MF DNES, účastníci mediace jsou vázáni mlčenlivostí, takže nemohou průběh jednání o možné dohodě komentovat. Kolem vodáren ve Zlíně se vede řada soudních sporů již několik let. „Například na určení platnosti některých dřívějších valných hromad či klíčových smluv o prodeji a provozování částí podniku. Otrokovice také žalují bývalé vedení VaK o náhradu škody 150 milionů korun, protože si myslí, že vodárny byly prodány koncernu pod cenou. Padla i trestní oznámení, z nichž většina byla odložena,“ vysvětlila MF DNES.

Scroll to Top