Pitná voda, která zásobuje obyvatele Čejkova, místní části Nového Rychnova, obsahuje pesticidy. Vedení městyse proto chce v čejkovském vodojemu vybudovat úpravnu vody. Ten však leží mimo zastavěnou část obce a v prvé řadě k němu bude nutné přivést zdroj elektřiny.
„Teprve před čtyřmi lety se pesticidy začaly vzorkovat povinně. Dříve se to nedělalo. Vláda si vymyslela nový parametr na pesticidy, a tak jsme dostali výjimku na tři roky, která nám loni vypršela. Do tří let tedy musíme vybudovat úpravnu vody,“ potvrdila starostka Nového Rychnova Iva Reichová, která podle Pelhřimovského deníku také uvedla, že pitnou vodu v Čejkově údajně někdo znečišťuje. „Trochu mě mrzí, že zástupci ze životního prostředí přijdou a řeknou, ať s pesticidy něco uděláme, nebo nám to zavřou. Už ale nešetří, jak se tam ty pesticidy dostávají. To je podle mě dost zásadní,“ sdělila Reichová.
Chemické látky, které ve velkém využívá české zemědělství, totiž výrazně poškozují zdroje vody v zemi. Zbavit se jich je při úpravě vody náročné a drahé. Podle pozorování hydrometeorologů je pesticidy zasažena většina vzorků z pozorovacích vodních vrtů. Zejména v mělkých podzemních zdrojích. Látky zůstávají v podloží i několik let. Za poslední roky se podle pozorování intenzita znečištění nezvýšila.
Problematiku dlouhodobě sleduje i redakce vodarenstvi.cz. Pesticidy se totiž vyskytují ve víc než polovině podzemních vod v České republice. Informaci přinesl v roce 2018 v souvislosti s pravidelným monitorováním Český hydrometeorologický ústav. Liší se však míra jejich koncentrace. Více pesticidů se vyskytuje v zemědělských oblastech – hlavně kvůli chemikáliím používaným při pěstování plodin. Ve více než 40 % vzorků tehdy hydrologové zaznamenali nadlimitní koncentrace. Vědci vzorky z pramenů sbírají zpravidla dvakrát ročně.
Odběry se provádí na sedmi stovkách míst. Pesticidy jsou přípravky určené k tlumení chorob a hubení plevelů a živočišných škůdců. Poškozují však přírodu. „Nás hygieniky podzemní voda zajímá ve chvíli, kdy se vyčerpá do vodovodu a rozvádí se jako voda pitná. Tam máme znalosti a je nepříjemné, že se ty látky v pitné vodě vyskytují. Ale zatím nemáme žádný doklad o tom, že by škodily,“ vysvětlil František Kožíšek z Oddělení hygieny vody Státního zdravotního ústavu.
Ilustrační foto