
Píše o tom Mladá fronta Dnes, která upozorňuje, že bazén by jinak nebylo možné dál provozovat. Ve velmi špatném stavu je podle statika konstrukce střechy a taky prosklené stěny. Město je teď nechá provizorně zajistit proti posunutí a pádu.
Opravy začnou v únoru a vyjdou na 1,7 milionu korun. Radnice si posudek nechala vypracovat v roce 2019. Statik v něm tehdy uvedl, že dává budově životnost maximálně pět let, tedy do roku 2024. Velkým problémem nejen Havlíčkova Brodu, ale celé Vysočiny, je také eroze půdy. „Splachy půdy ze zemědělských ploch jsou obrovské. Úrodná půda tím nejen mizí z polí, ale zároveň zanáší toky nebo nádrže a v krajním případě ohrožuje majetek lidí,“ řekl loni na podzim předseda výboru a zároveň vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě Václav Hlaváč.
Stav podle něj nebyl dostatečně řešen desítky let. Zároveň uznal, že se stát v posledních letech částečně zaměřil při poskytování dotací zemědělcům na protierozní opatření. Havlíčkův Brod se chce do boje intenzivněji zapojit. „Označujeme se za město přátelské k životnímu prostředí, tak bychom měli tento slogan co nejvíce naplnit,“ řekl Hlaváč. Hlavní myšlenka podle něj spočívá v udržení vody v krajině podpořeném výsadbou nové zeleně. „Jedná se o široké spektrum nejrůznějších opatření. Od těch na vodních tocích, jako je vybudování tůní, rybníků či mokřadů, až po obnovení původních polních cest a jejich osázení zelení,“ naznačil Václav Hlaváč. Program je teprve na začátku.
Ilustrační foto