Plavecký stadion v Podolí kulturní památkou

blank

Na konci roku 2020 o tom rozhodlo ministerstvo kultury, podle webu Národního památkového ústavu je stadion památkově chráněn od 10. prosince. Architektem díla byl Richard Podzemný, vzniklo na místě bývalé cementárny, obyvatelům a návštěvníkům hlavního města slouží víc než 55 let. Oficiální provoz byl zahájen v červnu 1965.

„Areál představuje ojedinělý doklad významné sportovní architektury raných šedesátých let. Svým pojetím se plně hlásí k modernímu proudu mezinárodní architektonické scény. Jde o mimořádně kvalitní a nadčasovou architekturu využívající organických motivů,“ citoval z návrhu Národního památkového ústavu na prohlášení stadionu za památku kulturní server Alarm.

Nejznámější pražský plavecký stadion najdete na pravém břehu Vltavy, z centra jen pár minut tramvají nebo autem jižním směrem. Koupání je možné ve dvou bazénech o délce 50 metrů, z nichž jeden je krytý. Venkovní areál doplňuje bazén o délce 33 metrů určený ke skokům do vody a hraní vodního póla.

Podolský bazén slouží veřejnosti i profesionálním sportovcům. Byl dějištěm řady mezinárodních závodů, republikových i evropských šampionátů v plavání či skocích do vody. S využitím podolského bazénu se dokonce koncem 60. let počítalo, když Praha uvažovala o pořádání letních olympijských her v roce 1980.

Scroll to Top