Havárie na řece Bečvě ani po čtyřech měsících nevyřešena

blank

Na konci září zabila neznámá látka desítky tun ryb v řece Bečvě. Není jasné, kdo ji do vody vypustil, ani jak se do ní dostala. Novináři z Deníku Referendum také na podzim upozornili na havárii, ke které došlo pár hodin před úhynem v chemičce Deza. Ta ale podíl na otravě odmítá. Před Vánoci požádal soudní znalec o prodloužení lhůty na vypracování materiálu, ale ani teď, skoro měsíc od původního termínu 20. prosince, posudek není hotový, upozornil Český rozhlas. Veřejnost tak může o příčinách otravy, při které uhynulo 40 tun ryb, nadále jen spekulovat.

„Je tady několik hypotéz. Ta stále nejpravděpodobnější je, že to byly kyanidy. Ale mluví se také o tom, že mohlo dojít k úniku fenolů,“ shrnula situaci Jitka Straková z organizace Arnika. Jak naposled připomenul Český rozhlas, ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) krátce po havárii oznámil, že v řece nejspíš zabíjel kyanid, který se do vody dostal dlouhým potrubím z areálu bývalé Tesly Rožnov. Novináři z Deníku Referendum ale podle rozhlasu zjistili, že místo kyanidu se do řeky mohly dostat fenoly, přičemž nad ránem před tím, než rybáři objevili v řece mrtvé ryby, došlo k havárii ve fenolovém úseku nedaleké chemičky Deza spadající do koncernu Agrofert.

Utajování jiné havárie

„Podle takzvaných trendů chybělo ráno v reaktoru 12 kubíků této látky,“ řekla Zuzana Vlasatá z Deníku Referendum. Deza navíc únik nehlásila ani České inspekci životního prostředí. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky opravdu došlo na jednotce k „provozní události,“ ale z reaktoru podle něj neunikly žádné látky, které by mohly otravu řeky způsobit. „Uniklá směs navíc skončila v záchytných valech, neunikla mimo provoz ani mimo podnik a my jsme si stoprocentně jistí, že toto rozhodně příčinou úhynu ryb nemohlo být,“ řekl pořadu Natura Karel Hanzelka. Podle novináře Jakuba Troníčka z Českého rozhlasu Deza událost velmi dlouho tajila, což je podle něj nešťastné i v případě, že zdrojem havárie není.

Navýšit pokuty?

„Vzhledem k tomu, že bylo otráveno několik tisíc živočichů a ryb, jde o případ, který se nestal od havárie v roce 2006, kdy z kolínské Draslovky unikl také kyanid,“ uvedl Kamil Repeš z Arniky. Firma tehdy zaplatila pokutu 2 miliony korun. Strop je při podobných událostech 5 milionů. Podle Repeše by se měla sazba zvýšit. „Tyto peníze by se daly případně použít na nějakou revitalizaci a to, co bylo zničeno, se tím může obnovit,“ řekl Repeš.

Informační embargo uvaleno nebylo

Policie v druhé polovině prosince také přiznala, že se rovněž zabývá podněty novinářů, rybářů a dalších lidí, kteří se o případ zajímají. Dále připomněla, že nemůže sdělovat detaily z neukončeného vyšetřování. Informační embargo však na případ neuvalila. „Policie nemůže ani bránit žádným subjektům státní správy poskytovat informace k události v mezích své působnosti. Pokud byl někdo v souvislosti se šetřením havárie zavázán mlčenlivostí dle trestního řádu, pak se mlčenlivost vztahuje výhradně k informacím, které se osoba či subjekt dozvěděli od policie, nikoliv naopak,“ doplnila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Scroll to Top