Ztráty vody v Praze na historickém minimu

blank

Ztráty vody v pražské vodovodní síti v loňském roce dosáhly 12,91 procenta. V celkovém objemu dokonce klesly na historické minimum, když se zastavily na 11 680 tisících kubíků vody. Ještě před dvaceti lety přesahovaly ztráty jednu třetinu, v roce 1996 dokonce více než 43 procent. Informovaly o tom Pražské vodovody a kanalizace.

Firma provádí monitoring vodovodní sítě pravidelně, včetně průběžného vyhodnocování ztrát vody v zásobních pásmech a pravidelnou diagnostiku vodovodní sítě, které se dlouhodobě velmi intenzivně věnují. „I to je jedním z hlavních faktorů, který se podepisuje na příznivé statistice ztrát vody,“ vysvětlil Jan Kobr, manažer útvaru hospodaření s vodou a ekologie PVK.
Pražské vodovody a kanalizace začaly také k vyhledávání skrytých úniků z vodovodní sítě používat jedinečnou technologii – satelitní dálkový průzkum Země. Unikátní je v tom, že pracuje na stejném principu jako při hledání vody na Marsu.

„Máme za sebou pilotní projekt, který předčil naše očekávání. Snímkovali jsme území od Nového Města až po Pankrác, což představovalo zhruba pět set kilometrů vodovodní sítě. Systém označil 45 oblastí s potenciálním únikem pitné vody. Průzkumem označených oblastí bylo nalezeno 26 skrytých úniků,“ uvedl loni generální ředitel společnosti Petr Mrkos. Na projektu PVK pracují s technologií vyvinutou izraelskou firmou Utilis, která podle vodohospodářů využívá zařízení na principu Synthetic Aperture Radar (SAR) nesené družicí japonské vesmírné agentury JAXA.

Senzor rovněž na satelitu zachycuje vyslané radarové impulsy, které dokáží rozlišit typ vody. Tedy , zda se jedná o povrchovou, odpadní či pitnou. V Praze si od technologie slibují větší kontrolu nad ztrátami v síti. „Právě neustálý monitoring vodovodní sítě, průběžné vyhodnocování ztrát v zásobních pásmech a pravidelná diagnostika jsou základní předpoklady pro snižování ztrát,“ zdůraznil Mrkos.

Scroll to Top