Pokuty v NP Šumava za vstup na zamrzlá ledovcová jezera

blank

Lidé zaplatili například za chození po zamrzlé hladině ledovcového Čertova či Černého jezera nedaleko Železné Rudy. Místy od strážců parku padaly až pětitisícové pokuty. Informoval o tom mluvčí parku Jan Dvořák.

Na Šumavě bylo v posledních dnech rušno. Drtivá většina z tisíců turistů, kteří sem dorazily, se sice chovala k životnímu prostředí velice ohleduplně, ale našli se tací, kteří porušovali zákazy. V jezerech se dokonce někteří koupali. V národní přírodní rezervaci je pohyb mimo značené cesty zakázán.

Jak uvedl portál enviweb.cz, největší nápor turistů byl o víkendu v okolí Modravy, Prášil či Kvildy. „Velká spousta lidí přišla také například na Plešné jezero v jižní části Šumavy. V sobotu jich tam bylo přes 200, to je zhruba polovina nejvyšší návštěvnosti v top letní sezoně,“ řekl Dvořák. Pokuty padaly i za nepovolené vypouštění dronu.

Situaci monitoruje také ipolicie. Podle mluvčí Michaely Raindlové byla parkoviště v zimních střediscích plná. Policie však nemusela uzavřít žádné příjezdové cesty jako v jiných pohořích, nezjistila ani závažnější prohřešky.

Příroda na Šumavě se uzdravuje

Šumavská krajina postižená gradacemi kůrovce před 25 nebo 10 lety se nestala pouští. Naopak, ekosystémy horského lesa jsou stále zdravější. A odumřelé smrky k ozdravování výrazně pomáhají, uvedl před několika týdny Správa NP Šumava. Nejčerstvějším důkazem ozdravného procesu je návrat pstruhů obecných do jezera Laka, o němž podala informaci Akademie věd minulý týden.

Přitom právě lesní porosty na hoře Plesná, která se nad jezerem tyčí, byly silně ovlivněny gradacemi kůrovce. První z nich, podpořená kyselými dešti, přišla v roce 1996, a protože se tu kůrovcem napadené smrky kácely, proředěný les se stal labilním. To zesílilo dopad vichřic v letech 1998 a 2003, ale nejvíce orkánu Kyrill, který v roce 2007 vyvrátil velké plochy lesů. Z nich kolem roku 2010 gradoval kůrovec. Více zde.

Scroll to Top