Nadlimitní výskyt fosforu v Bečvě

blank

Zvýšené množství fosforu prokázaly výsledky rozborů vzorků odebraných ve Valašském Meziříčí z řeky Bečvy po posledním znečištění 2. prosince. Odběr nechali provést v místě vyústění odpadních vod z areálu Tesly Rožnov ve valašskomeziříčské části Juřinka zaměstnanci vodoprávního úřadu města Valašské Meziříčí.

„Rozbory vyhotovené akreditovanou laboratoří ukázaly na nadlimitní výskyt celkového fosforu. S ohledem na předchozí události, které šetří Česká inspekce životního prostředí, jsme jí postoupili také výsledky a šetření události z 2. prosince. Vzhledem k tomu nebudeme analýzu ani hodnoty vzorků více komentovat,“ řekl Deníku Petr Křístek, vedoucí odboru životního prostředí města Valašské Meziříčí. Na stejném místě odebrali vzorky inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Ty podle vyjádření inspekce splňovaly limity povolení k vypouštění odpadních vod.

Jak uvedl jednatel Územního rybářského svazu pro Severní Moravu a Slezsko Rostislava Trybučka, poslední úhyn několika kusů ryb nesouvisel s aktuálním znečištěním. „Našly se tam čtyři uhynulé ryby už v nějakém stádiu rozkladu, určitě to nemělo spojitost,“ řekl na tiskové konferenci po havárii Trybuček s tím, že ryby byly zřejmě mrtvé tři nebo čtyři dny. Informaci potvrdil starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

„Vypadá to, že pár mrtvých ryb k nám doplavalo rožnovským kanálem. Byli zde i lidé z firmy Energoaqua. Tvrdí, že udělali nějaké změny v procesu čištění na rožnovské straně. Že zapojili laguny, které se kdysi dávno používaly, potom se přestaly používat a teď je znovu zařadili do čistícího procesu,“ přiblížil Stržínek. Podle ředitele rožnovské společnosti Energoaqua, která má na starosti čištění odpadních vod z areálu bývalé Tesly Rožnov, Oldřicha Havelky, ryby uhynuly s největší pravděpodobností už v lagunách čistírny.

Situace kolem pátrání po viníkovi otravy Bečvy se vyhrocuje. Jak uvedl například idnes.cz, ministr životního prostředí Richard Brabec by měl podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka rezignovat kvůli této kauze, protože se nechová jako ministr životního prostředí. Gazdík sdělil, že by měl být Brabec první, kdo pošle inspekci do podniku DEZA, který je dle místopředsedy STAN v okruhu podezřelých ze znečištění řeky. Brabec jeho výzvu k odstoupení odmítl. „Kauza otravy řeky Bečva už přerostla ekologické katastrofy na střední Moravě, stala se také politickou kauzou selhání fungování institucí demokratického státu. Buď on a jeho ministerstvo selhali, nebo ministr kryje soukromou firmu, která znečistila Bečvu a způsobila ekologickou katastrofu,“ řekl místopředseda STAN.

Brabec reagoval na Twitteru s tím, že nikdy nikoho nemanipuloval a odkázal na probíhající vyšetřování kontaminace řeky policií. „Důvod k rezignaci nevidím a je zvláštní, že mě k tomu vyzývá právě pan Gazdík, který měl už pár dnů na havárii jasno, kdo to byl, a pak se za to omlouval,“ uvedl ministr životního prostředí. Dále Gazdík zdůraznil, že byl Brabec v minulosti ředitelem Lovochemie, která stejně jako DEZA patří do holdingu Agrofert, a může tak podle něj být v kauze otravy Bečvy ve střetu zájmů.

Scroll to Top