Brabec: Zadal jsem přípravu rychlé novely vodního zákona

blank

Ministr životního prostředí na konci listopadu zamířil do Valašského Meziříčí, kde hodnotil dosavadní průběh vyšetřování či další postup v rezonující problematice otrávené řeky Bečvy z konce září. Brabec uvedl, že již zadal přípravu rychlé novely vodního zákona, kde ministerstvo zvýší maximální sankci ze současných pěti na padesát milionů korun a navazující vyhláškou jasně vymezí zákonem kompetence úřadů při řešení mimořádné havárie, která přesahuje území jedné obce.

„Vznikne jednotný registr výustí vedoucích do hlavních toků, protože informace, které mají úřady k dispozici, jsou nyní roztříštěné. V něm by se sbíhaly také údaje o firmách a látkách, především nebezpečných, se kterými ve svých provozech pracují. Už dříve jsem oznámil, že legislativu dále chceme upravit v oblasti vypouštění a ohlašování látek znečišťovateli do toku, můžeme snížit ohlašovací prahy nebo rozšířit vějíř sledovaných látek, aby byly znečišťovatelé pod větší, a to i veřejnou kontrolou,“ zdůraznil Brabec.

Dále sdělil, že je několik let vytvořena pracovní skupina, v níž jsou zastoupeni jak znečišťovatelé, tak nevládní organizace, které je zaměřená mimo jiné na úpravy legislativy týkající se látek vypouštěných do životního prostředí. „Tam začneme diskutovat monitoring a limity látek, jako jsou kyanidy, měď, nikl a další. Evropská komise už tři roky realizuje takzvaný fitness check příslušných směrnic zaměřených na monitoring vod a znečišťujících látek, na jehož základě očekáváme zahájení jednání o zpřísnění evropské legislativy. Bude jen dobře, když Česká republika bude v této věci o něco napřed a bude moci do evropské debaty přispět s konkrétními návrhy,“ doplnil Brabec.

Ilustrační foto 

Scroll to Top