Právo: Podniky si mohou objednat vodní audit

blank

Malé a střední podniky budou moci podstoupit vodní audit, který prověří jejich hospodaření s vodou a pomůže jim ho zlepšit. Prověrku až z poloviny finančně pokryje dotace ministerstva průmyslu a obchodu, řekl Právu jeho náměstek pro EU fondy Marian Piecha. Rozhovor redakce vodarenstvi.cz publikuje v plném znění.

Můžete projekt přiblížit?
Vodní audit je komplexní analýzou vodního hospodářství daného subjektu. Zabývá se primárně vodními zdroji, využitím vody v podniku i nakládáním s odpadní vodou. Je plně kompatibilní a vzájemně se doplňuje s metodikou ministerstva životního prostředí pro hodnocení odpovědného hospodaření s vodou, na jehož základě je možné obdržet příslušnou známku.

Co vodní audit firmám přinese?
Vodní audit bude návodem, jak v konkrétní firmě zefektivnit a optimalizovat hospodaření s vodou, tím zabránit zastavení provozu v obdobích sucha se sociálními důsledky a v konečném důsledku stabilizovat a posílit ekonomiku podniku. Cílem ministerstva je navíc zabránit celospolečenským dopadům v podobě omezení výroby, zrušených zakázek, zrušených pracovních příležitostí v období extrémního sucha.

Kolik peněz mohou firmy čerpat?
V rámci výzvy Poradenství II počítáme s podporou až do výše 100 milionů korun s tím, že maximální výše podpory na každou žádost/vodní audit je 50 procent celkových nákladů, nejvýše 500 tisíc korun.

A kdy by mohly proběhnout první audity?
První realizace proběhnou ideálně v polovině příštího roku.

Na kolik peněz to firmu přijde?
To záleží na mnoha okolnostech. Jde totiž o různé obory, které ale spojuje vyšší náročnost výroby na vodu. Například energetika, potravinářské podniky, papírenství a podobně. Zájem projevují ale i podniky, jejichž nároky na množství vody jsou nižší, ale leží v oblastech více postižených nedostatkem vody. Některé již musely v minulých letech z důvodu nedostatku vody omezit výrobu a řada dalších má silné obavy, že je podobná situace může také postihnout. A od všech těchto vstupních veličin se bude cena auditu odvíjet, tedy záleží na velikosti podniku, náročnosti na spotřebu vody, vyspělosti použitých technologií. Pohybujeme se zhruba v řádech jednotek milionů korun.

A výsledek poslouží podobně třeba jako štítky o energetické náročnosti budov? Bude to obecná známka kvality?
Výstupem projektu bude při splnění podmínek získání známky Odpovědného hospodaření s vodou podle metodiky ministerstva životního prostředí. Cílem je, aby firma, která získala uvedenou známku, nemusela v obdobích sucha „zavřít výrobu“, neboť známka bude dokladem o hospodárném nakládání s vodou.

Bude to dobrovolné, anebo se bavíme o povinných prověrkách?
Jedná se o dobrovolnou záležitost.

Kde se vlastně ten nápad vzal?
Cílem je naplnit cíle takzvané zelené dohody pro Evropu z loňského prosince. Zahrnuje seznam konkrétních kroků s cílem dosáhnout v EU do roku 2050 klimatické neutrality. V zelené dohodě Evropská komise vysvětluje iniciativy, které hodlá během několika příštích let postupně předložit. Několik z nich předkládá už v tomto roce, zejména jde o akční plán na podporu větší míry oběhového hospodářství, který se bude zabývat udržitelnějšími produkty a doplňovat novou strategii průmyslové politiky. A součástí realizace podpory oběhového hospodářství je hospodaření s vodou jako redukce následků sucha jak v krajině, tak v průmyslu a na úrovni běžné každodenní spotřeby obyvatelstva.

Takže budou audity i pro domácnosti?
Cílovou skupinou jsou malé a střední podniky. Firma s auditní známkou by v obdobích sucha nemusela zavřít výrobu.

Scroll to Top