Vlhký podzim lesům na Vysočině pomáhá

blank

Díky významnému množství srážek se na Vysočině daří zalesňovat území po těžbě kůrovcového dřeva. Stavu pomáhá také vlhký podzim. Informoval o tom Jihlavský deník.

Před kůrovcovou kalamitou byly vysočinské lesy tvořeny ze sedmdesáti procenty smrkem, jeho zastoupení při novém zalesňování klesá a doplňují ho listnaté stromy, uvedl Jihlavský deník. „Je třeba, aby podíl smrku dále klesal a lesy se díky druhové pestrosti stávaly stabilnějšími. Nejsme v situaci jako naši předkové, kteří před sto lety zakládali lesy v nesrovnatelně jiných klimatických podmínkách,“ vysvětlil Martin Hyský, radní pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Podle kraje je zřejmé, že vlastníci se snaží obnovit lesy v co nejkratší době a minulý rok si k tomuto účelu zažádali o dotace od kraje za devadesát miliónů. Podle hejtmanství se zvýšil počet žádostí o finanční příspěvky od vlády. Vlastníci lesů na Vysočině totiž podali více než 1800 žádostí za 138 milionů korun oproti běžně vypláceným 30 milionům.

Lesníci bojují s kůrovcem i s pomocí dronů

Nad lesy se od loňského roku vznášejí dálkově řízená bezpilotní letadélka. Své využití našly také v zemědělské činnosti. O nasazení dronů na mapování kůrovce rozhodlo loni ministerstvo zemědělství a Lesní ochranná služba České republiky. „Smrky z důvodu sucha a nedostatku vody ztrácejí svou obranyschopnost, riziko napadení kůrovci kdekoli v porostech stoupá. Jako perspektivní se jeví využití dronů s instalovanými multispektrálními kamerami,“ vysvětlil Jan Příhoda z LOS. Ministr zemědělství Miroslav Toman na začátku roku 2019 zdůraznil, že boj se suchem a kůrovcem je pro resort prioritou.

Scroll to Top