SVAS k přípravným pracím na přivaděči Praha – Kladno

blank

V souvislosti s plánovanou rekonstrukcí strategické vodárenské infrastruktury budou v nadcházejícím období probíhat průzkumné a přípravné práce na dálkovém přivaděči mezi vodojemy Přední Kopanina a Kožova Hora. Jak uvedly Středočeské vodárny, přímo z přivaděče jsou pitnou vodou zásobovány Hostivice, Jeneč, Hostouň, Pavlov, Červený Újezd, Svárov, Ptice a Úhonice. Vodárny dále upozornily, že v souvislosti s chystanými pracemi a případnou částečnou změnou směru a rychlosti proudění dodávky vody může dojít ke zhoršení senzorických vlastností jako zvýšení zákalu, koncentraci železa či změnu barvy vody.

Termín prací je plánován od druhé poloviny listopadu 2020 do konce dubna 2021. S postupem prací bude dodávka vody do dotčených obcí zajištěna z různých zdrojů, čímž budou ovlivněny některé kvalitativní parametry pitné vody, zejména její tvrdost. Kladno je zásobováno pitnou vodou zejména podzemními vodami z Mělnicka a povrchovou vodou z vodárenské nádrže Klíčava, které jsou doplňovány vodou z Pražské vodohospodářské soustavy. Zejména stáří a zvyšující se požadavky na pitnou vodu vedly Vodárny Kladno – Mělník k realizaci rozsáhlé obnovy přivaděčů a souvisejících objektů ve výši až 470 milionů.

Podle vodohospodářů je akce výjimečná v tom, že proběhne bez přerušení dodávek vody. „Jednoduše řečeno jde o to, že množství dodávané vody se nezmění, ovšem voda bude proudit místo širokého potrubí přivaděče užším potrubím okolních tras. To znamená, že se zvýší rychlost proudění vody v potrubí a nemáme jistotu, že v některých místech nedojde k porušení vodovodu,“ řekl v zimě Pavel Pobříslo, provozní ředitel společnosti Středočeské vodárny. Podle ředitele Vodáren Kladno – Mělník Josefa Živnůstka investici do kladenských přivaděčů vodohospodáři připravují dlouhodobě a snaží se koordinovat práce s jinými investicemi v oblasti, aby minimalizovali dopady na přetíženou dopravní situaci v Kladně a okolí.

„Současně se snažíme používat moderní stavební postupy, například bezvýkopové metody obnovy potrubí, které nejenom sníží zatížení okolí důsledky stavby, ale při zvolení optimálních technologií zajistí i dlouhou životnost obnovy. Situace, kdy v Rozdělovském lese nahrazujeme potrubí z roku 1891 a v okolí Přítočna rekonstruujeme potrubí z roku 1985 a obě potrubí musíme obnovovat z důvodu jejich havarijního stavu, je pro nás dostatečným mementem, jak máme postupovat. Není přece možné stavět potrubí na 35 let, když už před 130 lety uměli naši předci vybudovat potrubí, které vydrželo dodnes,“ doplnil Živnůstek. Celá akce zajištění pitné vody pro Kladno probíhá od roku 2017 a její dokončení se předpokládá v roce 2023.

Scroll to Top