TA ČR: O vsakovací vrstvu NEWSAK se zajímá ŘSD

blank

Vsakovací vrstva NEWSAK, na které pracují čeští výzkumníci, má za cíl snížit nebezpečí vzniku povodní, udržet vodu v krajině a doplňovat zásoby podzemních vod. Technologická agentura ČR (TA ČR) projekt podpořila 6,3 miliony korun z programu EPSILON. NEWSAK díky svému složení poslouží k odstranění těch složek srážkových vod, které mají negativní vliv na životní prostředí.

Vrstvy v prostoru testovacího polygonu HYDROGEOPARK instaluje společnost TERAMED, která je součástí řešitelského týmu spolu s Fakultou technologie ochrany prostředí VŠCHT v Praze. O výsledky testů projevilo zájem Ředitelství silnic a dálnic ČR. „Srážkovými vodami rozumíme veškeré vody z atmosférických srážek. Řešitelé se zaměřili na aktuálně palčivé téma, a to je nejen na přetrvávající vysychání půdy, ale také hrozby povodní po přívalových deštích.  Vyvíjený vsakovací materiál například zajistí větší rovnováhu mezi těmito extrémními stavy,“ vysvětlil předseda TA ČR Petr Konvalinka.

Koncept pracuje s optimalizovanou vícesložkovou směsí, která bude aplikována jako základová půda běžně využívaných vsakovacích objektů, jako jsou boxy nebo tunely, a díky svým vhodným geotechnickým parametrům umožní jejich aplikaci i pod silnice či parkovací plochy. „Při výzkumu se zaměřujeme na mnohé faktory, které jsou pro hospodaření se srážkovými vodami rozhodující. Tedy nejedná se pouze o účinnost materiálu z hlediska schopnosti eliminace znečišťujících látek, ale také o vlastnosti geotechnické a vsakovací. Konečné řešení musí být rozumný kompromis z hlediska ceny a dostupnosti. Jednotlivé složky navíc nesmí uvolňovat vlastní nežádoucí látky,“ přiblížil komplexnost projektu Jiří Hendrych z VŠCHT v Praze.

Zdroj: ČIANEWS

Scroll to Top