Výjimečný objev v centru Třebíče

blank

Centrum města je v současnosti obsazeno archeology. Ti zde provádějí záchranný výzkum v souvislosti s celkovou rekonstrukcí Karlova náměstí, která začala na počátku srpna a bude trvat do září roku 2022. Pod povrchem zde odkryli pozůstatky původního dřevěného vodovodu z 18. století. Dále objevili stopy po zaniklé peci.

„Odkryli jsme zatím dvě řady vodovodního potrubí, přičemž jedna z nich zřejmě byla nefunkční, a tak byla zaslepena špuntem. Vedle ní bylo položeno nové vedení. Stáří vodovodu odhadujeme na 200 až 300 let, jeho materiálem je minimálně v jednom případě borovice. Pokusíme se jej přesně datovat pomocí dendrochronologie. Vzali jsme vzorky, uvidíme, jestli to vyjde,“ řekl archeolog Aleš Hoch z Muzea Vysočiny v Jihlavě, jenž je šéfem výzkumu.

Zatím archeologové odkryli zhruba 20 metrů vodovodního potrubí. Díky němu byly zřejmě napájeny kašny na náměstí, ze kterých brali lidé vodu. „Vodovod je složený ze segmentů o délce jeden až čtyři metry, spojovaných kovovou spojkou,“ podotkl Hoch. Dalším objevem je kamenné vedení dešťové kanalizace z 15. až 16. století. Podle Hocha je nyní pro archeology nejzajímavějším objevem na třebíčském náměstí zaniklá pec v blízkosti Malovaného domu a v její blízkosti snad i pozůstatky středověkého domu. Průzkum náměstí by mohl Třebíči přinést nové informace o vzniku města.

Scroll to Top