Proměna Kobylího potoka v Bruntálu

blank

Vodohospodáři z Lesů ČR proměnili během roční revitalizace Kobylí potok v Bruntálu v meandrující tok, který v době sucha zadrží vodu, která dříve z uměle napřímeného koryta rychle odtékala. Zároveň vzniklo 13 tůní, upravily se svahy a na březích rostou desítky nově vysazených stromů a keřů. Náklady na projekt se vyšplhaly na 3,5 milionu korun, část nákladů byla hrazena z programu VRACÍME VODU LESU. Stavbu  spolufinancovala Evropská unie prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí.

„Odstranili jsme původní betonové opevnění dna a paty svahů i dřevěné prahy. Svahy se rozvolnily, koryto nově tvoří oblouky, které svým poloměrem odpovídají jeho šířce a hloubce i průměrnému ročnímu průtoku vody. Břehy nově stabilizují kameny. Koryto jsme v některých úsecích rozšířili, meandry tok prodloužily a snížily jeho spád, takže se i v sušším období zpomalí odtok vody,“ řekl Miroslav Kahánek, vedoucí správy toků pro oblast povodí Odry z Lesů ČR.

Zásadní proměnou prošel podle podniku také úsek před zaústěním do Černého potoku u kostela. Silniční panely ze dna vodohospodáři odstranili a voda se soustředí do nové kynety, která se ve dvou místech rozšiřuje do mikrotůní. Dále se upravil sklon svahů a k toku se dá nově dostat po kamenných přístupech mezi tůněmi a korytem toku nebo tůněmi a svahem. Vše zakončila podzimní výsadba 83 lip, jasanů, jeřábů, javorů a téměř tří desítek keřů.

Státní podnik několikaletý program zahájil na jaře 2019. „Celkem počítáme s více než miliardovou investicí, letos jde o 210 milionů korun. Sucho je současným společenským tématem. Netýká se jen lesníků a zemědělců, ale také obcí, měst a všech, kterým vysychají studny. Proto v celé zemi stavíme a obnovujeme malé vodní nádrže, rybníky a rašeliniště, budujeme tůně a mokřady, vracíme potoky do přírodních koryt a do vysychající krajiny vodu. Chceme pomoci,“ řekl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana je stále se prohlubující sucho velký problém, který ovlivňuje stav lesů a je jednou z příčin rozsáhlé kůrovcové kalamity. „Také proto vítám a podporuji každou iniciativu pro boj se suchem. Před rokem jsem prohlásil, že do konce mého mandátu vybudujeme nebo opravíme v průměru jeden rybník denně. Tento slib plníme, o čemž svědčí to, že jsme v roce 2019 podpořili přibližně jednou miliardou korun vybudování a obnovu 387 rybníků. Všechna opatření, která nám pomohou zadržet vodu v krajině, považuji za důležitá,“ uvedl Toman.

Scroll to Top