Krupp: Těžba v dole Turów Žitavu tvrdě zasáhne

blank

Důsledky plánovaného rozšíření dolu Turów na obce na německé i české straně hranice by mohly být horší, než se dosud čekalo. Vyplývá to z vědeckého posudku, který německý hydrolog Ralf Krupp představil v Žitavě. Upozornil na to portál iuhli.cz.

Na německé straně je dolu nejblíže historické město Žitava, ve které svou studii představil německý hydrolog Ralf Krupp. List Sächsische Zeitung uvedl, že si jej objednala česká skupina Frank Bold Society a německá pobočka organizace Greenpeace. Podle Kruppa Žitavu a její okolí těžba v dole Turów tvrdě zasáhne.

Jak uvedl portál iuhli.cz, kromě poklesu hladiny podzemních vod, který pocítí desítky tisíc lidí, bude podle Kruppa problémem především pokles úrovně terénu. Ve východní části Žitavy, která leží přímo u polské hranice, by pokles mohl činit až metr. Starosta města Thomas Zenker doplnil, že nechal Kruppovu studii prověřit nezávislými odborníky, kteří proti ní nevznesli žádné námitky. „Mám proto o budoucnost Žitavy velké obavy,” řekl Zenker.

Česká ministerstva životního prostředí a zahraničních věcí již odeslala podnět ve věci porušení unijního práva Polskou republikou v souvislosti s prodloužením a rozšířením povolení těžební činnosti v dole Turów k Evropské komisi. Česká republika je přesvědčena, že Polsko v této věci nesplnilo povinnosti, které pro něj vyplývají ze čtyř evropských směrnic a ze Smlouvy o EU.

„Procesní porušení, která nastala při přijímání báňského povolení do roku 2026 a v souvislosti s řízením o vydání báňského povolení do roku 2044, představují přesvědčivé žalobní důvody. Do budoucna by Česká republika mohla dosáhnout pozastavení těžební činnosti v dole Turów do doby, než budou vyřešeny veškeré problematické aspekty, tedy až získáme od polské strany veškerou dokumentaci, na níž máme dle unijního práva nárok,“ konstatoval ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ačkoliv Česká republika opakovaně žádalo polskou stranu o ucelené a konkrétní informace k ověření všech skutečností, stále disponuje pouze dílčími informacemi k prodloužení těžby, jímž přichází česká strana prokazatelně o vodu. V Polsku naopak sbírají podpisy pod petici, v níž kritizují kroky české strany žádající zastavení těžby. Odvolávají se na to, že by jeho uzavřením přišly o práci tisíce lidí.

Scroll to Top