SmVaK Ostrava partnerem Beskydské sedmičky

blank

V moravskoslezském regionu se i letos konal tradiční extrémní horský vytrvalostní závod Beskydská sedmička. A byl v mnoha ohledech jiný než v uplynulých letech, protože jeho přípravu stejně jako vlastní průběh poznamenala omezení související s epidemiologickou situací kvůli pandemii nového koronaviru.

Společnost SmVaK Ostrava byla stejně jako v uplynulých letech partnerem akce, kdy zajistila díky cisternám s kvalitní pitnou vodou pitný režim pro všechny závodníky na třech občerstvovacích stanicích. V jedenáctém ročníku byla pro všechny kategorie sjednocena – a prodloužena – trasa na 101 kilometrů. Úspěšní závodníci museli na trati překonat převýšení 5387 metrů, ať již závodící v kategorii dvojic, či jednotlivců.

Start byl opět v Třinci, finiš na náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm. Kvůli koronavirovým omezením neproběhl na atletickém stadionu v Třinci start hromadně, ale intervalově, kdy každou hodinu opustilo stadion tři sta závodníků poté, kdy jim byla změřena teplota a až do startu si museli chránit dýchací cesty rouškou nebo jinou pomůckou. Pro diváky byla letos po celou dobu závodu spuštěna internetová B7 TV se studii v Třinci a Frenštátě. Z tří tisíc závodníků se jich v určeném časovém limitu 30 hodin dostala do cíle zhruba polovina, tedy méně než v uplynulých ročnících. Kromě náročnosti trati bylo příčinou také chladné a deštivé počasí.

Beskydy jako zásobárna vody

Přechod Beskyd je, ačkoliv si to většina lidí ani závodníků neuvědomuje, spjatý s vodou a její cestou z hor dolů do údolí. Právě zde se nacházejí povrchové i podzemní zdroje vody, která po úpravě v provozech SmVaK Ostrava směřuje k odběratelům.

Při zdolávání Travného mají pod sebou závodníci vodní nádrž Morávka. Voda z ní slouží po úpravě v Úpravně vody Vyšní Lhoty k zásobování zhruba 20 měst a obcí na Frýdecko-Místecku, Třinecku, Těšínsku a Karvinsku. V údolí mezi Lysou horou a Smrkem zase leží vodní nádrž Šance, která slouží jako zdroj surové vody pro Úpravnu vody Nová Ves. Přímo pod královnou Beskyd, Lysou horou, se na jejím úpatí v obci Krásná nachází další významné podzemní zdroje zásobující tuto obec, ale také například Pražmo, Raškovice nebo Morávku.

Jako první zdolali závodníci vrchol Javorového nad Třincem. Právě v okolí tohoto města se ve Slezských Beskydech nachází řada lokálních zdrojů povrchové i podzemní vody, které zásobují pod nimi ležící obce.
Také poslední vrchol závodu – Velký Javorník nad Frenštátem pod Radhoštěm – se nachází v oblasti, kde pijí lidé kromě centrálních zdrojů také vodu z horské říčky Bystrá, ale i místních podzemních pramenišť.

Scroll to Top