Proti proudu náhonu pro Habermannův mlýn

blank

Kilometr od centra Bludova na Šumpersku se nachází Habermannův mlýn, který proslavil především stejnojmenný film Juraje Herze z roku 2010, ale také kniha Josefa Urbana vydaná o devět let dříve před uvedením snímku do kin.
Mlýn byl vybudován poblíž řeky Moravy, z níž do něj vede náhon. Na protější straně silnice spojující Mohelnici s Bludovem a Šumperkem byla na začátku 20. století postavena majitelem mlýna secesní vila, která v současnosti nabízí stylové ubytování s kombinací dobového ducha a moderních technologií (www.habermannovavila.cz).
Samotný mlýn v současnosti nepůsobí příliš zachovalým stavem. V jeho části funguje kamenictví, v dalších částech jsou pravděpodobně sklady, ale také byty. Na náhonu z Moravy byla ve mlýně vybudována malá vodní elektrárna se dvěma Francisovými turbínami.
Po zavraždění Huberta Habermanna na konci druhé světové války místním holičem začal být mlýn používán jako zázemí pro místní zemědělské družstvo, ve vile vzniklo nájemní bydlení, které zde zůstalo až do konce socialistického režimu v naší zemi.
Od mlýna je možné vyrazit na procházku proti proudu náhonu až ke Kulíkovu splavu, který odvádí vodu dvěma směry. Ještě o kilometr výše proti proudu je na Moravě vybudován v blízkosti bludovských lázní jez Chromeč. Ten odebírá z Moravy vodu pro Chromečský mlýn níže.
Celá procházka vede podél železniční trati mezi Hanušovicemi a Bludovem. Půjdeme proti proudu náhonu, přičemž řeku Moravu uvidíme kousek nalevo tekoucí na hranici lesa a polí.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top