Rekord zachyceného spláví v Brněnské přehradě

blank

Povodí Moravy jen za letošní rok ze zátok a z blízkosti hráze odtěžilo více než 300 tun materiálu. Oproti minulým letům je zachycené množství až patnáctinásobné.

Těžba podle vodohospodářů probíhala s pomocí bagrů v několika cyklech u hráze, na Rokli a v Rakovecké zátoce a probíhala s pomocí bagrů v několika cyklech u hráze, na Rokli a v Rakovecké zátoce.

„Letošní rok je z hlediska množství dřevního a dalšího materiálu opravdu mimořádný. Příčinou jsou prudké srážky a vzestupy hladin vodních toků, které unášejí všechen materiál nacházející se v těsné blízkosti vodních toků. Určitý podíl na množství dřevní hmoty má i těžba dřeva po kůrovci. V nádrži tak skončily např. i silné kmeny stromů, se kterými jsme si museli poradit těžkou technikou,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Investice pro čistější vodu v Brněnské přehradě

Spláví bylo pomocí bagrů a jeřábů naložena na nákladní auta a odvezeno na meziskládku. Dále podle vodohospodářů následuje proces usušení a roztřídění materiálu na plasty, dřevo a další, po kterém je možné vytěžené spláví ekologicky zlikvidovat.

Rada statutárního města Brna také schválila 27. července vyčlenění dalších finančních prostředků na vypracování projektové dokumentace na opatření k dosažení čistější vody v Brněnské přehradě.  Předpokládaná cena veřejné zakázky je 1,3 milionu a bude hrazena z finančních prostředků města s tím, že v současné době probíhají jednání o možnosti jejího spolufinancování i ze strany Jihomoravského kraje.

„Nyní je v Brněnské přehradě umístěno 15 míchacích a 5 aeračních věží. Nejprve je nutné posoudit funkčnost současného čisticího systému. Na základě provedené projektové dokumentace se pak rozhodneme, zda je současný stav dostačující, nebo některé aerační věže vyměníme za míchací, případně počet míchacích věží navýšíme. Všechny tyto varianty samozřejmě zvážíme z hlediska náročnosti změn, předpokládané výše finančních prostředků na samotnou realizaci a ekonomiky provozu. Například v loňském roce stál provoz 4 908 922 korun. Částka se však může lišit v závislosti na počasí,“ vysvětlil první náměstek primátorky Petr Hladík.

Scroll to Top