Analýzy proběhly na základě zájmu jejich majitelů. V některých případech lidé zjistili, že mohou studniční vodu používat jen jako užitkovou, uvedli vodohospodáři.
„Nejvíce nevyhovujících parametrů bylo v mikrobiologickém rozboru (koliformní bakterie a enterokoky) a z chemických ukazatelů přesahovala limity Vyhlášky č. 252/2004 Sb. v platném znění, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou vodu, tato stanovení – železo, mangan, dusičnany a celková tvrdost,“ uvedla manažerka laboratoří SVAS Gabriela Karasová.
Laboratoře SVAS primárně sledují kvalitu vody dodávané vodárnami. Loni provedly zhruba 66 tisíc rozborů. Mimo vlastních analýz laboratoře také provádí rozbory pro externí zákazníky, kdy si rozsah určuje sám zákazník podle toho, zda kontroluje kvalitu vody poprvé nebo opakovaně, jestli bude rozbor sloužit pro soukromé účely, nebo bude předkládán nějakému úřadu, například ke kolaudaci.
„Proto je velmi vhodné zavolat si do laboratoře a alespoň orientačně si předem ujasnit rozsah rozboru v závislosti na vlastních potřebách. Zájemcům je laboratoř připravena pomoci také v případě kontroly jakosti vody v bazénu. Na internetových stránkách www.svas.cz naleznete kontakty na pracovníky laboratoří, kteří vám v případě potřeby rádi poradí,“ uzavřela Karasová.
Středočeské vodárny jsou provozovatelem vodovodů a kanalizací v majetku obcí a měst, které se nachází na území bývalých okresů Kladno, Mělník, části Prahy východ a západ, části okresů Rakovník a Mladá Boleslav. Společnost je členem skupiny Veolia Česká republika.
Ilustrační foto