Brno opět přispěje na zelené střechy či oživení vnitrobloků

blank

Kdo uvažuje o osázení střechy svého domu rostlinami, přemýšlí nad efektivnějším zachytáváním srážkové vody nebo má nápad na revitalizaci vnitrobloku či akci na břehu řeky s ekologickým přesahem, může požádat město Brno o finanční výpomoc. Dotace půjdou také na ekovýuku. 

Až do konce října se lze ucházet o příspěvek v pěti dotačních programech: Podpora projektů ekologické výchovy ve městě Brně, Podpora oživení zeleně ve vnitroblocích ve městě Brně, Podpora akcí na oživení nábřeží brněnských řek, Podpora vytváření zelených střech a Podpora využití srážkové vody. Jak na to, vám zástupci města poradí na semináři 9. září – hlásit se můžete zde.

Ekologické dotační programy Brno nevypisuje poprvé, proti minulým výzvám se u některých drobně změnily podmínky. Například u projektů ekologické výchovy budou žadatelé nově moci žádat o dotace do výše 100 tisíc korun místo původních 200 tisíc a nejvýše na dva projekty (dříve to byly tři). Nově bude každý rok vyhlášeno jiné téma, které bude tímto dotačním programem podporováno. Pro rok 2021 bylo zvoleno motto Zvýšení povědomí společnosti o přínosech zachytávání a hospodaření se srážkovou vodou v městské krajině.

Program na podporu oživení zeleně ve vnitroblocích byl doplněn o motivační apel týkající se obnovy či změny ploch užívaných v současnosti jako parkoviště na plochy zeleně. Nově bude povinnou přílohou žádosti profesionálně zpracovaný projektový záměr revitalizace vnitrobloku. Tento dokument bude uznatelným nákladem do výše maximálně 10 tisíc korun nad rámec maximální výše dotace, která se rovněž navýšila na 250 tisíc oproti původním 150 tisícům korun. Spoluúčast žadatele nejméně 10 % zůstává.

Lepší ochrana pitné vody pro Brno

Zhruba dvě třetiny vody, kterou Brňané pijí, je z Březové nad Svitavou. Podzemní zdroj pro ně má být v budoucnu ještě lépe chráněný. Do projektu se zapojily Brněnské vodárny a kanalizace.

„Chystáme kontrolu přítomnosti mikroplastů a dalších látek v pitné vodě. Chceme také omezit přítomnost pesticidů,“ uvedl místopředseda představenstva Jan Zámečník. Deník dále uvedl, že podle hydrogeologa Josefa Vojtěcha Datla je u podzemních zdrojů specifické, že pesticidy tam vydrží, na rozdíl od povrchových, déle. „Pokud se tyto látky dlouhodobě budou uvolňovat do vody, bude znečištěná na desetiletí,“ sdělil Datel. Program bude trvat pět let, zapojila se také Mendelova univerzita.

Světová zdravotnická organizace v roce 2019 uvedla, že množství mikroskopických částic plastu, které se v současné chvíli vyskytuje v pitné vodě, zatím nepředstavuje pro konzumenty vážnější zdravotní riziko. Podle organizace je ale nutné sledovat, jak se bude obsah plastů v pitné vodě vyvíjet do budoucna.

Scroll to Top