Toman k jednání se zemědělskými odboráři

blank

O řešení sucha, nedostatku vody, nebo jejím nárazovém přebytku, o kůrovcové kalamitě a obnově lesů hovořil ministr zemědělství Miroslav Toman na 9. sjezdu Odborového svazu pracovníků v zemědělství a výživě v Praze. Věnoval se rovněž úkolům vyplývajícím pro zemědělce v souvislosti se změnami klimatu a také vyjednávání nové Společné zemědělské politiky. Odborový svaz letos slaví 30 let existence. Informoval portál ministerstva zemědělství eagri.cz.

„Chci poděkovat za spolupráci s Odborovým svazem pracovníků v zemědělství a výživě, a zvláště s panem předsedou Bohumírem Dufkem. Jednání s ním jsou sice někdy tvrdá a náročná, ale vždy jsou korektní a na vysoké odborné úrovni. Výměnu názorů považuji za velmi důležitou, protože často ukazuje jiný pohled na určitý problém a pomáhá ho řešit,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Ten delegáty sjezdu seznámil s úkoly, které musí ministerstvo a české zemědělství řešit. Toman sdělil, že přes koronavirovou epidemii a následky, se kterými se budeme potýkat, jich je mnoho a většina z nich souvisí se změnami klimatu. Jedná se například o ochranu před následky sucha, na které ministerstvo alokovalo 13,7 miliardy korun.

Peníze byly také určeny na výstavbu a obnovu rybníků, budování vodovodů a kanalizací, propojování vodárenských soustav, přípravu nádrží a přírodě blízkých opatření, pozemkové úpravy a péči o krajinu. MZe podpořilo budování závlah, ale také environmentální opatření v Programu rozvoje venkova, která také přispívají k omezení dopadů sucha.

Na evropské úrovni ministr zemědělství několik let vyjednává o podobě nové Společné zemědělské politiky. „Máme priority, které jsou podle nás pro zemědělce v České republice zásadní. Vyjednávání v EU ještě není u konce a naší snahou je dosáhnout pro naše zemědělce co nejlepších výsledků. Nemůžeme dopustit, aby došlo k likvidaci výroby a ke ztrátě pracovních míst. Čekají nás ještě těžká jednání o rozpočtu i jednání o nových cílech evropské strategie Farm to Fork a strategie k biodiverzitě. Ochrana půdy, vody a ovzduší patří i k našim prioritám, nesmí však být diktovány shora, členské státy by se na nich měly shodnout. Rozhodně nechceme, aby ohrozily konkurenceschopnost našich zemědělců a potravinářů vůči zemím mimo Unii, které podobné cíle nemají,“ řekl ministr Miroslav Toman.

Podle předsedy Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů (OSPZV-ADO ČR) – Bohumíra Dufka potřebujeme v současné situaci, kdy kvůli postupujícím klimatickým změnám naše planeta prožívá obrovské výkyvy počasí, učinit vše pro to, aby se případné negativní následky těchto změn počasí neutralizovaly. „Zemědělské odbory proto vítají aktivní politiku ministerstva zemědělství, neboť se svými významnými investičními akcemi snaží odstraňovat následky sucha, ať již jde o přehradní nádrže, obnovu zaniklých rybníků a podobně. Příroda dokáže vždy překvapit, a proto je zapotřebí vybudovat i potřebnou infrastrukturu, která by zabránila povodním,“ doplnil předseda Bohumír Dufek.

Scroll to Top