SmVaK Ostrava: MVE Podhradí vyrobila 10 GWh elektřiny

Od uvedení do provozu v roce 2014 ušetřila elektrárna 10 tisíc tun uhlí, které by muselo být k výrobě obdobného množství elektřiny spáleno v klasické elektrárně, informoval mluvčí společnosti Marek Síbrt. Do ovzduší díky tomu nemuselo být vypuštěno 70 000 000 metrů krychlových plynů.

„Malá vodní elektrárna Podhradí je provozována v průběhu roku nepřetržitě. Servisní odstávky se pohybují pouze v řádu několika hodin za rok. Malá vodní elektrárna Podhradí je úspěšnou investicí a současně ekologickým a rentabilním zdrojem elektrické energie. Jedná se průtokovou turbínu navrženou dle technické koncepce firmy Ossberger,“ řekl vedoucí Úpravny vody Podhradí Marek Bereiter.

Loni vyrobilo sedm malých vodních elektráren v areálech úpraven vody a vodojemů společnosti SmVaK Ostrava 3,98 GWh elektřiny, což představuje 107 % celkové spotřeby příslušných lokalit. Podle generálního ředitele společnosti Anatola Pšeničky má provoz malých vodních elektráren ekologický i ekonomický smysl.

„Energie vyrobená z vody v případě úpraven vody a vodojemů nemá oproti elektrárnám na pevná paliva negativní dopady na životní prostředí, především ovzduší z hlediska vypouštěných emisí. Šetříme také finanční prostředky, protože nemusíme elektřinu nakupovat, ale v některých případech ji naopak do sítě dodáváme k další distribuci,“ doplnil Pšenička.

V roce 2016 společnost přijala normu, díky které se rozhodla monitorovat vlastní uhlíkovou stopu s cílem ji postupně snižovat. Prostřednictvím normy ČSB ISO 50001 společnost také jako druhý vodohospodářský subjekt v zemi monitoruje nakládání s energiemi s ohledem na zvýšení efektivity provozu.

Podle ředitele Ostravského oblastního vodovodu Jiřího Komínka byla první malá vodní elektrárna v regionu instalována u přítoku surové vody z Šancí do úpravny vody v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí v roce 1993. Ta byla loni nahrazena nových zařízením.

„Nyní máme vytipována další místa v systému Ostravského oblastního vodovodu, kde by tato investice dávala smysl. Projektovou dokumentaci máme zpracovanou pro dvě lokality významných vodojemů a výstavbu zahájíme v nejbližších letech,“ řekl Komínek.

Malé vodní elektrárny mají pro Českou republiku významný potenciál. V zemi jich je dostatečné množství a pro rozvoj nepotřebují tak výrazné investice, jako je tomu v případě větších vodních děl.

Scroll to Top