NERV se zapojí do příprav Národní hospodářské strategie

blank

Národní ekonomická rada vlády (NERV) se bude ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR podílet na přípravách Národní hospodářské strategie do roku 2030 a Národního plánu na podporu oživení a odolnosti, který bude jako příloha Národního programu reforem následně předložen Evropské komisi. O činnosti NERV informovali na tiskové konferenci 22. července 2020 premiér Andrej Babiš, vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a zástupci rady.

Národní plán obnovy bude v souladu s Národním investičním plánem. „Z hlediska výsledků summitu Evropské rady je samozřejmě důležité, že připravujeme novou hospodářskou strategii. Tu má na starosti pan vicepremiér Havlíček a samozřejmě je tam i přímá souvislost z hlediska transformace naší ekonomiky, protože my nemůžeme být závislí jen na automobilovém průmyslu, který tvoří 11 procent našeho HDP a 24 procent exportu. Během této krize se očekávají velice negativní dopady na tento průmysl. Takže my se musíme orientovat jiným směrem,“ konstatoval premiér Andrej Babiš.

Národní plán na podporu oživení a odolnosti, který bude připravovat ministerstvo průmyslu a obchodu za pomoci NERV, musí být v souladu s Dohodou o partnerství, plánem spravedlivé územní transformace, klimaticko-energetickým plánem a Národním programem reforem, který vláda schvaluje každý rok. Evropské komisi ho Česká republika musí předložit nejpozději do 30. dubna 2021. Činnost NERV byla obnovena z rozhodnutí vlády letos 9. dubna. Národní ekonomická rada vlády je nezávislá instituce složená ze zástupců velkých tuzemských firem, předních ekonomů, finančníků a dalších odborníků, které jmenovala vláda.

Národní investiční plán: Osm bilionů korun do roku 2050

Premiér Andrej Babiš na konci roku 2019 představil Národní investiční plán, který bude v dalších dnech projednávat vláda. Z investic za osm bilionů korun je určeno zhruba 6,2 bilionu na investiční akce v dopravě. Druhý největší objem peněz je určen ministerstvu průmyslu a obchodu. Nechybí ani podpora energetiky, vzdělávání, podnikání, zdraví nebo kultury. Zaměřili jsme se na to, kolik finančních prostředků má být alokováno do vodního hospodářství.

Na resort ministerstva zemědělství připadá 364,53 miliardy korun. Největší investiční akce souvisejí s hospodařením s vodou, ať už jde o propojování vodárenských soustav, budování přehrad a závlahových soustav nebo peníze směřující do infrastruktury. Do těchto programů má zamířit 150 miliard.

Na resort ministerstva životního prostředí připadá 110,66 miliardy. Na kanalizace, čistírny nebo domácí čistírny odpadních vod je určeno 12 miliard. Na nové rybníky a tůně je vyhrazeno 9,5 miliardy, dalších sedm miliard na vodárenství a zajištění zdrojů pitné vody, stejně jako na kotlíkové dotace. Zlepšení hospodaření se srážkovou vodou by si mělo podle plánu vyžádat tři miliardy a miliardu a půl obnova technologií Českého hydrometeorologického ústavu.

Scroll to Top