ČHMÚ k Indikátoru přívalových povodní

blank

Jde o nástroj k odhalení rizika vzniku přívalové povodně. V průběhu událostí s přívalovými srážkami ústav doporučuje sledovat nejen radarové snímky, ale také stránku hlásné a předpovědní služby, kde je k dispozici speciální mapová aplikace. Výpočty aplikace jsou aktualizovány zhruba každých 20 minut. Výsledky aplikace najdete také v mobilní aplikaci ČHMÚ+.

V aplikaci je k dispozici odhad aktuální nasycenosti území vodou k 6. hodině UTC. Vysoká nasycenost představuje riziko zvýšeného povrchového odtoku při výskytu intenzivních srážek. S klesající nasyceností území roste infiltrační schopnost půdy, a tím se riziko významnějšího povrchového odtoku zmenšuje. Ukazatel nasycení území neslouží jako indikátor stavu sucha. Dalším důležitým indikátorem jsou podle ČHMÚ potenciálně rizikové úhrny srážek. Hodnoty představují úhrn srážek pro území velikosti 3×3 kilometry, který by za aktuálního stavu nasycení mohl způsobit významnější povrchový odtok z daného území. Podle ředitele ČHMÚ Marka Riedera byly důvody pro tvorbu aplikací ČHMÚ a ČHMÚ+ dva.

„Primárně bylo podstatné, že produkujeme velké množství informací a dat, která žádným způsobem neprezentujeme. Neexistovala žádná mobilní aplikace na hydrologické údaje nebo pro informace o čistotě ovzduší. Stejně tak nebyly podrobnosti z modelu Aladin, i když existuje mobilní aplikace, která předpovědi má. Motivací bylo prezentovat výsledky navenek. Druhým důvodem bylo také to, že velké množství uživatelů mobilních telefonů má od výrobce operačního systému informace o počasí. Nebo si lidé stahovali norskou aplikaci Yr.no. Tak jsme si říkali, že to je škoda, protože máme informace podrobnější a přesnější než Norové. Proč je tedy neposkytnout veřejnosti?“ uvedl v dubnu 2018 Mark Rieder.

Scroll to Top