MŽP k unikátnímu projektu v Beskydech

blank

Inovativní přístup, jak zadržet vodu v krajině, byl experimentálně vyzkoušen v chráněné krajinné oblasti Beskydy. Na severním svahu Velkého Javorníku byla těžkou technikou narušena nepoužívaná přibližovací linka na stahování dřeva. Po ní odtékalo při každém dešti velké množství vody do nedalekého potoka. Podobných cest jsou v České republice tisíce. Dnes ale v Beskydech důmyslný systém tůní zpomaluje povrchovou vodu a vrací ji zpět pod povrch, píše ministerstvo životního prostředí.

„Na nepoužívané sedmdesát metrů dlouhé přibližovací lince bylo vyhloubeno 28 tůní. Každá má rozměr 3×4 metru a hloubku od 0,1 do 0,6 metru. Přepážky mezi jednotlivými tůněmi byly zhutněny a přebytečná voda má nyní možnost odtéct pomalu do lesa. V tůních bylo zadrženo přibližně 150 000 litrů vody. Lesy jsou tak ochráněny před erozí, rychlým odtokem vody a nadměrným vysoušením. To pomůže jejich rychlejší obnově, útočiště tu najdou vzácní obojživelníci,“ vysvětlilo ministerstvo.

Akce byla provedena ve spolupráci s vlastníkem pozemku, kterým je Biskupství ostravsko–opavské, a pod odborným dohledem a za finanční podpory Agentury ochrany přírody České republiky, Správy chráněné krajinné oblasti Beskydy. „V našem zájmu není rušit všechny přibližovací linky. Vybíráme pouze ty, které dlouhodobě nebudeme využívat. Potřebujeme zadržet dešťovou vodu v lese, a toto opatření nám částečně může pomoci. Zhutněné přibližovací linky fungují jako drenáže, dokonale vysušují krajinu a les a opatření tohoto charakteru by vysušování měla zabránit,“ sdělili biskupští lesníci.

Podle Miroslava Kubína z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Beskydy, by se bez dobrých dlouhodobých vztahů a vůle řešit problémy spojené se suchem tento počin nepodařilo uvést do praxe. „Protože Biskupství ostravsko–opavské již v minulých letech hledalo efektivní možnosti, jak ve vyprahlých holinách, které byly znovu osázeny stromy, vodu co nejdéle udržet, bude letos vybudováno dalších 70 tůní a zasakovacích pásů. Na vytipování lokalit, kde budou tůně zbudovány, se podíleli lesníci spolu s pracovníky AOPK ČR. Zdrojem financí bude Operační program Životní prostředí. Další akce, které pomohou vrátit vodu do beskydských lesů, se chystají i z Programu péče o krajinu,“ doplnil Kubín.

Scroll to Top