Povodí Labe k připravovaným přehradám

blank

Ministerstvo zemědělství chce podle aktuálních informací hájit 31 území pro potenciální vybudování nádrží. Celkem by nová vodní díla měla zadržet 273 milionů metrů krychlových vody.

Redakce vodarenstvi.cz v této souvislosti oslovila generální ředitele jednotlivých podniků a zajímala se o to, v jaké fázi se dnes nachází obdobné projekty v jejich působnosti, kdy by mohly být stavby dokončeny, nebo kolik vody zadrží. Odpovídal generální ředitel Povodí Labe Marián Šebesta.

 V jaké fázi se dnes nachází obdobné projekty v oblasti působnosti Vašeho podniku? (z hlediska ideového, projektového, technického, legislativního, z hlediska jednání se zasaženými subjekty atd.)

Na území spravovaném naším státním podnikem bylo našimi předky postaveno 16 přehrad. Historicky bylo připravováno a různým způsobem územně hájeno dalších 100 profilů pro budoucí nádrže (1953 Státní vodohospodářský plán republiky Československé, 1975 Směrný vodohospodářský plán ČSR). Toto množství bylo v roce 2011 zredukováno na 13 profilů uvedených v Generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod. Jediným vodním dílem, kde byly podniknuty přípravné kroky, je Pěčín. Jeho další příprava však dále nepokračuje – 18. dubna 2018 byla zastavena Usnesením vlády ČR č. 243. Nyní představený návrh na rozšíření Generelu obsahuje 3 lokality – Ostružno, Bělá u Pecky a Skuhrov. U žádné z nich dosud nebyly zahájeny přípravné práce.

Kdy by mohly být některé stavby podle současného plánu při bezproblémovém průběhu celého procesu dokončeny?

Toto nelze v žádném případě odhadnout. Dosavadní zkušenosti z přípravy veřejně prospěšné stavby na ochranu před povodněmi, suché vodní nádrže Mělčany, však ukazují, že proces přípravy a povolování před vlastním zahájením stavební realizace trvá minimálně 20 let. To je však případ, kdy stavba je v souladu s územně plánovací dokumentací a není v zásadním rozporu se zájmy ochrany přírody.

Jaké jsou primární cíle jednotlivých vodních děl?

Primárním cílem výstavby přehrad je hospodařit s vodou. Prostor nádrží je rozdělen na část zásobní, která slouží k zachycení zvýšených průtoků a následně k jejich vypouštění pro zajištění odběrů a  zůstatkových průtoků. Další části je prostor ochranný, který zachycuje a snižuje povodňové průtoky, a zvyšuje tak míru protipovodňové ochrany území pod nádrží. Vedlejšími funkcemi jsou vliv na mikroklima okolí, rekreace.

Kolik vody nejvýznamnější vodní díla zadrží?

Povodí Labe má ve správě 16 přehrad. Objem vodního díla se skládá z prostoru stálého nadržení, zásobního prostoru a ovladatelného a neovladatelného retenčního prostoru. Součet objemů prostorů stálého nadržení je u všech 16 přehrad 5,54 milionu kubíků vody, tento prostor je bez praktického využití. U zásobních prostorů je to 107,29 milionu kubíků vody a u retenčních prostorů je to 49,12 milionů kubíků. Celkový maximální objem přehrad Povodí Labe je tedy 161,95 milionu kubíků.

Jak velký objem finančních prostředků je v oblasti působnosti povodí do výstavby přehrad alokováno s výhledem do dalšího období – například 5-10 let? Mají tyto přísliby již konkrétní podobu ze strany státu?

Dosud nejsou alokovány žádné prostředky. Na přípravu vodního díla Pěčín bylo dosud vynaloženo 5 milionů z prostředků dotačního titulu Ministerstva zemědělství Protipovodňová prevence III. a 0,26 milionu z vlastních prostředků Povodí Labe.

Scroll to Top