Hospodářské noviny k rizikům pesticidů pro vodu

blank

V Hospodářských novinách se dočtete o tom, jakým rizikem jsou pro vodu pesticidy. Chemické látky, které ve velkém využívá české zemědělství, totiž výrazně poškozují zdroje vody v zemi. Zbavit se jich je při úpravě vody náročné a drahé. Podle pozorování hydrometeorologů je pesticidy zasažena většina vzorků z pozorovacích vodních vrtů. Zejména v mělkých podzemních zdrojích. Látky zůstávají v podloží i několik let. Za poslední roky se podle pozorování intenzita znečištění nezvýšila.

Problematiku dlouhodobě sleduje i redakce vodarenstvi.cz. Pesticidy se totiž vyskytují ve víc než polovině podzemních vod v České republice. Informaci přinesl v roce 2018 v souvislosti s pravidelným monitorováním Český hydrometeorologický ústav. Liší se však míra koncentrace. Více pesticidů se vyskytuje v zemědělských oblastech – hlavně kvůli chemikáliím používaným při pěstování plodin. Ve více než 40 % vzorků tehdy hydrologové zaznamenali nadlimitní koncentrace. Vědci vzorky z pramenů sbírají zpravidla dvakrát ročně.

Odběry se provádí na sedmi stovkách míst. Pesticidy jsou přípravky určené k tlumení chorob a hubení plevelů a živočišných škůdců. Poškozují však přírodu. „Nás hygieniky podzemní voda zajímá ve chvíli, kdy se vyčerpá do vodovodu a rozvádí se jako voda pitná. Tam máme znalosti a je nepříjemné, že se ty látky v pitné vodě vyskytují. Ale zatím nemáme žádný doklad o tom, že by škodily,“ vysvětlil František Kožíšek z Oddělení hygieny vody Státního zdravotního ústavu.

O problému také v minulosti hovořil vedoucí útvaru laboratoří Povodí Vltavy Marek Liška. „Většinou jsou to koncentrace, které jsou relativně nízké z pohledu nějakých akutních toxicit. To znamená, že jejich efekt nemůžeme pozorovat hned, ale hlavně dnes není prozkoumaný ten takzvaný koktejlový efekt – když se tam dostávají pesticidní látky, můžou se tam dostávat i léčiva,“ doplnil Liška.

Scroll to Top