Zákaz odběru povrchových vod i na Teplicku

blank

Průtoky v potocích jsou velmi nízké a nedostatek kyslíku může ohrozit vodní ekosystém. Na svém webu o tom informoval teplický magistrát. Lidé tak nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského a Štrbického potoka i Bouřlivce. Zákaz platí do 31. října.

Ústecký kraj trápí sucho dlouhodobě. Zákaz odběru povrchových vod totiž platí už i na Chomutovsku. K co nejhospodárnějšímu využívání povrchových vod vyzval obyvatele i Městský úřad v Jirkově. Obcí, ve kterých je odběr vody omezený, přibývá. Někde platí omezení odběru už od července loňského roku. Další dlouhodobé opatření platí také ve Zlíně, Břeclavi nebo Zábřehu. Nejvíce omezení odběrů vody platí podle ministerstva zemědělství v povodí Moravy, zatímco u obcí v povodí Odry a Ohře nejsou omezení žádná.

„Je to sice nepříjemné, ale jsou to zbytné věci. Bazén si lze naplnit vodou dovezenou cisternou z oblasti, kde jí je dostatek, stejně tak na vodu pro zalévání zahrádky je možné si pořídit nádrž s dotací z našeho programu Dešťovka. Obce už dnes mohou vyhláškami vydat příslušné zákazy. I kontrola je v takových případech řešitelná,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dostupnost pitné vody před létem zajištěna

„Připravenost SOVAK i Státních hmotných rezerv na zásobování pitnou vodou cisternami, pokud to bude potřeba, je dostatečná, vodu lze dovážet na desítky kilometrů daleko, lidé se o dostupnost pitné vody nemusí bát,“ uvedli společně zástupci SOVAK i Správy státních hmotných rezerv.

Dále má také pro obce ministerstvo životního prostředí otevřený program na rychlé vybudování a posilování nových zdrojů vody, který předchází nekomfortním dodávkám cisternami. V dubnu ministr životního prostředí schválil 33 nových projektů s podporou 42 milionů korun.

Scroll to Top