Nádrž u Záhorovic má být největší vodní plochou v zemi

blank

Ministerstvo zemědělství představilo 31 nových hájených území po celém Česku, kde by v budoucnu za desítky miliard mohly vyrůst přehrady. Konkrétně ve Zlínském kraji by to měly být tři. V Blazicích na Kroměřížsku, Suché Lozi a Záhorovicích na Uherskobrodsku. Informoval o tom Český rozhlas.

„Hráz by začínala na horizontu Rudických kopců a pokračovalo by to směrem na Přečkovice a směrem k Bojkovicím, kdy by tady bylo zatopeno celé údolí,“ řekl starosta Záhorovic Miroslav Andrlík za KDU-ČSL. Rozloha vodního díla by přesahovala 207 hektarů. „Můžu říct, že lidé mají obavu, jestli budou Záhorovice zatopené, nebo jestli nepřijdou o svá bydlení. Takže jsem je uklidnil, že obce se to nedotkne. Pouze směrem na Přečkovice, kde to asi bohužel postihne místní hájenku a možná osadu, kde jsou tři rodinné domky,“ sdělil také starosta.

Podle starosty Luboše Hradila by stavba přehrady u Blazic mohla pomoci podzemním vodám. „Loni jsme měli jednání s Povodím Moravy, které to znovu otevřelo. Víceméně všechny vesnice, kterých se to týká, jsou pro. Horší to bude s vlastníky dotčených pozemků, jestli je budou ochotní prodat. Asi je to hodně daleká budoucnost. Přehrada by ale mohla pomoct vrátit podzemní vody, kterých u nás hodně ubylo,“ uvedl Hradil.

Jakub Hruška z České geologické služby akademie věd řekl, že za vyprahlou půdu v Česku může milion hektarů zmeliorované půdy. „Jestli bychom měli někde začít se zadržováním vody v krajině, tak je to úplné zrušení těchto meliorací. Nejméně polovina z nich tu půdu vysušuje. Současně se ztrácí úrodnost, je tam větší eroze, jsou tam problémy se zemědělstvím. Tam je potřeba začít, ne u přehrad,“ vysvětlil Hruška.

Na Zlínsku také probíhají přípravy na výstavbu nádrže Vlachovice. Přehrada, která bude patřit k největším stavbám v historii jihovýchodní Moravy, má zajistit dostatek surové vody pro zásobování Zlínska a Uherskohradišťska pitnou vodou.

„Plánované vodní dílo Vlachovice je potřeba chápat nejen jako samotnou nádrž, ale jako komplexní soubor dalších staveb a opatření, které společně pomohou zajistit hlavní účel nádrže. Ta má sloužit zejména jako zásobárna vody pro vodárenské účely, ale také pro potřeby zemědělství a průmyslu či jako ochrana před povodněmi. Pevně věřím, že bude vzorovým příkladem toho, jak se dá skloubit výstavba vodárenské nádrže se zájmy životního prostředí a také se zájmy obyvatel okolních obcí,“ uvedl loni Gargulák.

Scroll to Top