31 lokalit do Generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod

blank

Jde o jedno z řady opatření, které ministerstvo přijímá, aby zmírnilo projevy sucha související se změnou klimatu. Kromě přípravy velkých vodohospodářských staveb včetně nových přehrad je to také obnova a stavba rybníků, obnova lesů, mokřadů, remízků nebo rozdělení krajiny například omezením maximální velikosti polí.

„Je třeba si uvědomit, že z našeho území odtéká prakticky veškerá vody do okolních států, takže zdroje závisejí výhradně na srážkách. Pokud tedy vodu nezadržíme, odtéká, aniž bychom ji mohli využít k hospodářským potřebám. Proto není možné zaměřit se jen na zadržování vody v krajině, což je nezbytné pro stav půdy a krajiny,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Podle něj je nutné se orientovat na zadržení srážkových vod jejich zachycením v dalších nádržích, s kapacitami, které se stačí v průběhu zimy a jara doplnit. Ministerstvo také uvedlo, že podle existujících scénářů se roční srážkové úhrny na našem území podstatně nezmění, ale příprava a výstavba přehradních nádrží u nás v současných podmínkách trvá 15 až 20 let.

Scroll to Top