Sucho 2020: Situace po zimě je kritická

blank

Sucho v České republice se prohlubuje. Nedostatek srážek a zvyšující se průměrná teplota zvyšují deficit vody v půdě i v tocích. Po další mírné zimě je situace kritická. Česko se na sucho musí adaptovat, píše ministerstvo životního prostředí.

Resort loni podpořil přes 4600 projektů řešících problémy se suchem za více než 2 miliardy korun a letos má otevřené výzvy pro další projekty za 2,5 miliardy korun. O dalších až tři a půl miliardách korun jedná. Ministerstvo chce přidat třeba na Dešťovku v domácnostech, výsadbu stromů nebo zajištění zdrojů pitné vody v obcích. V první polovině května se také sejde Národní koalice pro boj se suchem.

Ministerstvo přiznalo, že sucho v půdě i v povrchových tocích a podzemních vrtech je v prvním kvartálu roku 2020 kritické. Oproti normálu totiž nadále padá na území České republiky méně srážek, průměrná teplota je přitom o 1 stupeň Celsia vyšší. „V některých krajích nám kumulativně za posledních šest let chybí už více než roční úhrn srážek, celorepublikově nám v průměru chybí 60 % ročního úhrnu srážek. Je to nejenom snižujícím se množstvím srážek, ale také kvůli vyšší průměrné teplotě, tedy vyššímu výparu a delší vegetační sezóně,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Podle něj je 80 % podzemních vrtů ve stavu mírného až mimořádného sucha. „Důvodem je především kumulace deficitu v posledních 6 letech i mimořádně málo sněhu během této zimy. Se suchem bojuje také Německo, Rakousko, Maďarsko nebo Polsko. Česko se na sucho adaptuje už 6 let a za tu dobu se nám podařilo zrealizovat více než 15 tisíc projektů. Čekají nás ale tisíce dalších, nemůžeme se spoléhat na to, že se situace sama od sebe nějakým zázrakem zásadně zlepší,“ říká ministr Brabec.

Scroll to Top