Středočeské vodárny dokončily jarní deratizaci

blank

Čtyři tuny nástrah pokryly celou délku kanalizace, kterou SVAS provozuje, což je přes 900 kilometrů. Zároveň prošlo deratizací 42 čistíren odpadních vod a další kanalizační objekty. S pravidelnou jarní deratizací začali středočeští vodohospodáři o měsíc dříve než v jiných letech. Důvodem je především mírná zima. Informovala o tom mluvčí vodáren Lenka Kozlová.

„Potkani mají kvůli teplejšímu počasí v zimě uspíšené jarní období zvýšené porodnosti, což se snažíme i my změnou termínu deratizace postihnout,“ řekl manažer provozu kanalizací Vladimír Dragoun. Vodohospodáři apelují na veřejnost, aby nevhazovala do kanalizace zbytky potravin, které pro potkany tvoří ideální potravu.

„Důležitá je rovněž čistota kolem kontejnerů. Jakákoliv potrava pro hlodavce na veřejných prostranstvích je zkrátka potkaní restaurací,“ uzavřel Vladimír Dragoun. V podobném rozsahu proběhne deratizace také na podzim.

Díky deratizacím se vodárny snaží udržovat počet potkanů a dalších hlodavců na přiměřené úrovni. Na jednoho obyvatele metropole připadá podle deratizátorů zhruba pět potkanů. Zvířata se totiž rychle rozmnožují a jeden pár může mít ročně až 70 mláďat. Potkaní žijí kromě kanalizace také na povrchu okolo popelnic a v neošetřované zeleni, kam lidé vyhazují odpadky. Pravidelně se také pohybují v okolí lidí bez domova.

Místa, kde jsou nástrahy položeny, musí být vyznačena varovnými cedulemi. Vzhledem k tomu, že potkani často migrují, se místa výskytu mění. K jejich hubení se používá například přípravek Hubex. Obsahuje pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu, tuk a účinnou látku antikoagulant. Nástrahy jsou pokládány pomocí dvoumetrových trubek do útrob kanálu.

Ilustrační foto 

Scroll to Top