Odstraňování sedimentů z nádrže Koryčany

blank

Povodí Moravy odstraní sedimenty z konce vzdutí nádrže Koryčany ve Zlínském kraji. Díky tomu bude navýšen zásobní prostor nádrže na konci vzdutí, což povede ke zlepšení kvality vody, která je využívána jako zdroj pro výrobu pitné vody. Práce začaly letos v únoru a potrvají do května 2020. Povodí Moravy o tom informovalo prostřednictvím tiskové zprávy.

„Na základě podrobných průzkumů jsme zjistili, že v zátopě mezi mostem přes Kyjovku a koncem vzdutí se nachází v průměru téměř metr vysoká vrstva sedimentů. Odstranění sedimentů nepřispěje jen ke zvýšení zásobního prostoru, ale především bude mít pozitivní vliv na kvalitu vody, protože sedimenty uvolňují látky, které mohou vést například k masivnímu rozvoji sinic v letních měsících. Protože se jedná o vodárenskou nádrž, je pro nás, obzvlášť nyní v období klimatické změny, kvalita vody a její množství zcela zásadní,“ vysvětlil význam opatření generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Podnik chce z části nádrže v závislosti na hydrologické situaci odstranit až 40 tisíc tun sedimentů. Akce probíhá za přísných bezpečnostních podmínek, protože se jedná o těžbu sedimentů v nádrži, která slouží pro vodárenské účely.

„V okolí nádrže je vymezeno pásmo hygienické ochrany I. a II. stupně, proto všechny činnosti, technologie nebo materiály musí odpovídat požadavkům předepsaným pro tato pásma. Velmi pečlivě kontrolujeme, aby nedošlo k znečistění vody. Jsme velmi rádi, že se nám navzdory všem problémům při přípravě a schvalování akce podařilo těžbu sedimentů zahájit a jsme přesvědčeni, že po jejich odtěžení bude nádrž opět kvalitně plnit svoji nenahraditelnou vodárenskou funkci,“ doplnil Gargulák.

Koryčany byly uvedeny do provozu v roce 1963, nádrž je určena k akumulaci vody pro vodárenský odběr do skupinového vodovodu Kyjov, trvalému zajištění minimálního průtoku, snížení povodňových průtoků a výrobu elektrické energie v malé vodní elektrárně.

Scroll to Top