Povodí Moravy zahajuje výkup pozemků pro výstavbu nádrže Vlachovice

blank

Přehrada, která bude patřit k největším stavbám v historii jihovýchodní Moravy, má zajistit dostatek surové vody pro zásobování Zlínska a Uherskohradišťska pitnou vodou. O postupu při majetkoprávním vypořádání, odkanalizování okolních obcí a nezbytných přeložkách inženýrských sítí, které si výstavba nádrže vyžádá, jednali zástupci Povodí Moravy se zástupci dotčených obcí. Přípravy již podle Povodí Moravy pokročily natolik, že bylo možné zahájit výkupy pozemků.

„Majitelé pozemků, na nichž se rozprostře nová přehrada, už dostávají první dopisy, nezastupuje nás žádná agentura nebo soukromé osoby, všechny oslovují přímo naši zaměstnanci. Administrace prodeje – znalecké posudky, kupní smlouvy, získání souhlasu a dotace až po převedení peněz na účet vlastníků pozemků potrvá až půl roku. Nicméně platí, že pozemky a stavby budou smět jejich dosavadní vlastníci využívat na základě služebnosti do konce roku 2025 s tím, že s ohledem na postup přípravy stavby vodního díla Vlachovice může být jejich užívání dále opakovaně o jeden rok prodlužována,“ upozornil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Součástí jednání bylo také odkanalizování obcí v okolí díla. Novou trasu dostane i vedení dálkového sdělovacího kabelu, vysokého napětí a vysokotlakého plynovodu. Oblast dlouhodobě trápí sucho. Problémy se zásobováním obyvatelstva v obcích s nedostatečně spolehlivými zdroji byly na Zlínsku zaznamenány již před několika roky. Vlachovice by měly být významným zdrojem také pro Vsetínsko.

V případě, že to bude slučitelné s vodárenským využitím nádrže, bude také využívána ke sportovnímu rybolovu a rekreaci. Představitelé Zlínského kraje opakovaně  zdůraznili, že vodohospodáři mají plnou podporu pro vybudování díla. Přehrada by měla být uvedeno do provozu v roce 2030. Odhadované náklady jsou 5,3 miliardy korun.

„Plánované vodní dílo Vlachovice je potřeba chápat nejen jako samotnou nádrž, ale jako komplexní soubor dalších staveb a opatření, které společně pomohou zajistit hlavní účel nádrže. Ta má sloužit zejména jako zásobárna vody pro vodárenské účely, ale také pro potřeby zemědělství a průmyslu či jako ochrana před povodněmi. Pevně věřím, že bude vzorovým příkladem toho, jak se dá skloubit výstavba vodárenské nádrže se zájmy životního prostředí a také se zájmy obyvatel okolních obcí,“ uvedl loni Gargulák.

Scroll to Top