V úvodu jednání vystoupila spolupředsedkyně komise EU Sarah Gillman a přivítala zástupce společnosti Irish Water, která se podílela na spoluorganizaci dublinského zasedání. Plenární zasedání bylo zahájeno diskusí o Směrnici č. 91/271/EHS o čištění městských odpadních vod. Evropská komise zveřejnila koncem roku 2019 vyhodnocení této směrnice. Bertrand Vallet ze sekretariátu EurEau a člen komise EU2 Jean-Pierre Silan shrnuli hlavní poznatky z tohoto vyhodnocení. Betrand Vallet přednesl rovněž zkušenosti EurEau a komise EU1 v případě revize Směrnice o pitné vodě.
Pracovní skupina Wastewater Resources se věnovala především nařízení o minimálních požadavcích na opětovné využívání vody. V prosinci loňského roku byl schválen kompromisní text vycházející z verzí Evropského parlamentu a Evropské rady. Hlavní připomínky EurEau v podobě zapojení všech zúčastněných stran při přípravě a realizaci projektu na využívání vyčištěných odpadních vod byly do nařízení začleněny. Schválené nařízení tak v rámci EU harmonizuje nejen požadavky na vyčištěnou odpadní vodu, ale i monitoring, proces povolování a zpracování rizikové analýzy.
Společné výzkumné středisko EU Joint Research Centre (JRC) v současné době vypracovává pokyny pro zpracování rizikové analýzy, první jednání proběhlo začátkem února. Karl-Georg Schmelz představil výstupy z výzkumného projektu Phos4You. Na tomto projektu se podílí celkem dvanáct výzkumných center napříč EU. V rámci projektu bylo doposud představeno sedm různých způsobů recyklace fosforu z čistírenských kalů a odpadních vod pro velké i menší ČOV. Bližší informace jsou dostupné na www.nweurope.eu/phos4you.
Anders Finnson přítomné seznámil s iniciativou švédské vlády, která nechala Agenturu pro ochranu životního prostředí zpracovat studii týkající se problematiky kalů a recyklace fosforu. Vypracovaná studie navrhuje buď úplný zákaz ukládání čistírenských kalů na zemědělskou půdu, či na základě zpracované rizikové analýzy. Zároveň je navrhován požadavek na recyklaci fosforu z čistírenských kalů s přechodným obdobím 12 let pro ČOV nad 50 000 EO a 15 let pro ČOV do 50 000 EO, přičemž povinnost recyklace fosforu by se týkala všech ČOV s kapacitou 20 000 EO a více. Zároveň je navrhována minimální výtěžnost fosforu ve výši 60 %. Pracovní skupina Compliance se věnovala problematice odlehčovacích komor jednotné kanalizace.
Ronan Kane z Irish Water představil studii Centra pro výzkum vody ve Velké Británii, která shrnuje jednotlivé možnosti posouzení vlivu odlehčovacích komor jednotné kanalizace na recipient s ohledem na dodržování Směrnice o čištění městských odpadních vod a Rámcové směrnice o vodách. Tato studie popisuje jednotlivé postupy hodnocení napříč EU a dalšími zeměmi po celém světě. Zvláštní pozornost věnoval Ronan Kane hodnocení odlehčovacích komor v České republice podle normy ČSN 75 6262, kterou označil za zajímavou a inspirativní. Na základě této studie Irish Water připraví metodiku posouzení odlehčovacích komor a následně provede jejich posouzení.
Ed Bramley ve svém příspěvku upozornil, že na území Anglie dochází k přezkumu vymezení citlivých území podle směrnice o čištění městských odpadních vod pro fosfor, který s velkou pravděpodobností povede k rozšíření takto vymezených území s velkým vyvolaným dopadem investičních nákladů do stávajících ČOV.
Text převzat z portálu sovak.cz.
Podrobnější text pak přináší časopis Sovak.
Filip Wanner
ENERGIE AG BOHEMIA