Připomínáme: Nový typ koronaviru a voda

blank

Vzhledem k šířící se epidemii onemocnění COVID-19 způsobeného novým typem koronaviru oslovila redakce portálu tzb-info.cz zástupce Státního zdravotního ústavu (SZÚ), zda je možný přenos tohoto infekčního agens pitnou vodou, respektive jaká opatření podnikat, aby se tomu zabránilo.

František Kožíšek, vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu, uvedl, že rezervoárem této infekce, která napadá horní a dolní cesty dýchací, jsou nemocní lidé, kteří virus vylučují při kašlání, smrkání a kýchání. Nemoc se tedy podle něj šíří jednak kapénkovou nákazou, jednak osobním kontaktem s nemocným či povrchy, kterých se nemocný dotýkal.

„Je tedy nepravděpodobné, že by se nový koronavirus dostával do zdrojů surové vody (to platí celosvětově, ale v České republice, kde je polovina zdrojů podzemních a většinu povrchových zdrojů představují chráněné vodárenské nádrže na horních tocích řek, to platí dvojnásob). I kdyby se však do surové povrchové vody tento virus dostal, bude spolehlivě odstraněn a inaktivován stávající úpravou povrchové vody, která vždy obsahuje minimálně stupně koagulace, filtrace a dezinfekce. Ze zkušeností s viry ptačí chřipky či SARS víme, že tyto respirační viry jsou velmi citlivé k dezinfekci (chlorem i UV zářením) a podobně se bude chovat i nový koronavirus. Pitná voda z veřejného zásobování či studny nebyla u žádné z těchto epidemií zjištěna jako relevantní cesta přenosu infekce, stejně tak není ani nyní podezřívána z přenosu nového koronaviru,“ řekl Kožíšek.

Pro vodárenské společnosti proto podle něj platí, že nemusí nic měnit na běžné praxi, nemusí nijak zvyšovat dávky dezinfekčního přípravku či nově zavádět dezinfekci tam, kde se u chráněných podzemních vod nepoužívá. V době epidemie jim lze podle Kožíška jen doporučit, aby případné exkurze na úpravny vody a do vodojemů nevodily do míst, kde se vyskytuje otevřená hladina upravené vody.

Kompletní text i s odkazem na odbornou literaturu zde.

Scroll to Top