Petici k záchraně pitné vody podepsalo 13 tisíc lidí

blank

Petici za záchranu vody v česko-polsko-německém pohraničí a proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów podepsalo 13 tisíc lidí nejen z Libereckého kraje, ale také z Polska a Německa. Zástupci dotčených obcí, Libereckého hraje a Greenpeace ji v následujících dnech předají v Bruselu Petičnímu výboru Evropského parlamentu. ČTK o tom informovala koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová.

„Myslím, že 13 tisíc podpisů je velký argument pro to, aby se tím podnětem zabýval nejen Petiční výbor Evropského parlamentu, ale i Evropský parlament jako takový. Rozporujeme především přístup Polska k povolování, k tomu, že nebyly dodrženy směrnice, které by měly sousedům za hranicemi umožňovat relevantně připomínkovat a ovlivňovat záměry investora,“ řekl ČTK liberecký hejtman Martin Půta.

Ministerstvo životního prostředí ČR vydalo již v listopadu ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou nesouhlasné stanovisko k záměru Pokračování těžby ložiska hnědého uhlí Turów. Hejtmanství se už ve věci odvolalo k Evropské komisi. Důl by se totiž měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní terénu, spodní část takzvané dobývky by měla být 30 metrů pod hladinou moře.

Ministerstvo zemědělství  vytvořilo nový dotační podprogram Podpora projektové a inženýrské přípravy navržených opatření k řešení dopadů plánovaného rozšíření těžby dolu Turów na české území, v němž bude k dispozici 60 milionů korun.

Scroll to Top