V Jihlavě prodloužili lhůtu pro jednání o vydání vodovodů

blank

Radní podle portálu Jihlavská drbna prodloužili lhůtu pro vyjednání smíru o vydání vodárenského majetku města ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko, z něhož Jihlava vystoupila na konci roku 2012. Následovaly složité právní spory, které stále nejsou ukončené.

Memorandum o společném postupu zúčastněných stran z konce minulého roku, jehož cílem je pokusit se najít smírné řešení, mělo původně tříměsíční platnost. Rada města však ve čtvrtek schválila jeho prodloužení do 30. června. Například předseda svazku obcí a starosta Telči Roman Fabeš uvedl, že se platnost memoranda prodlužuje po vzájemné domluvě. „Je naší snahou hledat dohodu v tomhle dalším čase,“ informoval Fabeš.

Situace v jihlavském vodohospodářství je dlouhodobě komplikovaná a je předmětem řady sporů. Ke konci roku 2012 Jihlava vystoupila ze Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Od té doby se vedou desítky sporů, jejichž důsledky ve stále větší míře pociťují nejen obyvatelé města, ale i okolních obcí. Jihlava například nemůže efektivně ovlivňovat výši vodného a stočného, má ztíženou možnost investovat do infrastruktury a ztrácí vliv na výši investic do vodárenské sítě.

Odbor životního prostředí Městského úřadu v Pelhřimově ve správním rozhodnutí uložil na jaře 2019 městské společnosti Jihlavské vodovody a kanalizace zajistit provoz části vodohospodářského majetku do 15. května 2020. Město má jasný cíl, získat od Svazu vodovodů a kanalizací zpět veškerý vodohospodářský majetek na svém katastrálním území.

Vodárenské akciové společnosti s posledním dnem roku 2018 skončilo povolení k provozování. Nově jej jako veřejnou službu provozuje městská společnost Jihlavské vodovody a kanalizace. Město převzalo například úpravny vody ve Zborné, v Popicích, Vysoké nebo čerpací stanice U Koželuhů či u svatého Jána, což jsou klíčové objekty pro dodávku pitné vody a odvádění odpadních vod pro zhruba jedenáct tisíc obyvatel krajského města.

Scroll to Top