Z nádrží v povodí Moravy vypouští jen nezbytné minimum vody

blank

Zásoba vody ve sněhu v oblasti působnosti Povodí Moravy byla v loňském roce 480 milionů kubíků, nyní je to 57 milionů. Významné nádrže Vranov a Vír jsou naplněné na zhruba 60, respektive 75 % zásobního objemu. Právě proto podalo Povodí Moravy v lednu žádosti o mimořádné manipulace na těchto vodních dílech. Cílem je akumulovat co nejvíce vody pro případ, že by se v průběhu roku sucho nadále prohlubovalo. 

Nádrže v Beskydech jsou podle vodohospodářů naplněny téměř na 100 %. Zásadním opatřením pro zajištění vody pro oblast Zlínska a Uherskohradišťska je připravovaná vodárenská nádrž Vlachovice, která může zajistit odběr pro vodárenské účely ve výši až 350 litrů za sekundu. Představitelé Zlínského kraje zdůraznili, že vodohospodáři mají plnou podporu pro vybudování díla. Přehrada by měla být uvedeno do provozu v roce 2030. Odhadované náklady jsou 5,3 miliardy korun.

„Plánované dílo je potřeba chápat nejen jako samotnou nádrž, ale jako komplexní soubor dalších staveb a opatření, které společně pomohou zajistit hlavní účel nádrže. Ta má sloužit zejména jako zásobárna vody pro vodárenské účely, ale také pro potřeby zemědělství a průmyslu či jako ochrana před povodněmi. Pevně věřím, že bude vzorovým příkladem toho, jak se dá skloubit výstavba vodárenské nádrže se zájmy životního prostředí a také se zájmy obyvatel okolních obcí,“ vysvětlil opakovaně generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Opatřením, které je možné realizovat ve výrazně kratším časovém horizontu, je navýšení hladiny na střední a dolní nádrži vodního díla Nové Mlýny o 35 centimetrů. Bez technických úprav nádrže by tak bylo možné navýšit zásobní objem o 9 milionů kubíků.

Scroll to Top