MORAVSKÁ VODÁRENSKÁ zve na Den otevřených dveří

blank

Provozovatel vodovodů a kanalizací na Olomoucku, Prostějovsku a Zlínsku zveřejnil program při příležitosti oslav Světového dne vody. Exkurze povedou zaměstnanci společnosti s dlouhodobými zkušenostmi ve vodním hospodářství. Letos se veřejnosti otevře i nově zrekonstruovaná úpravna vody v Tlumačově na Zlínsku. Více k březnové akci zde.

Světový den vody se koná každoročně k upoutání pozornosti na význam vody a potřebu obhajovat udržitelné nakládání s vodními zdroji. Tradice byla založena v roce 1993, kdy byl Valným shromážděním Organizace spojených národů 22. březen vyhlášen Světovým dnem vody. Oslavy jsou spojeny s množstvím akcí určených pro veřejnost, při kterých je možné navštívit mnohdy jinak nepřístupná místa spojená s vodou.

333 návštěvníků vodní elektrárny Dalešice

Zaměřili jsme se také na to, kolik zájemců si významné tuzemské vodárenské provozy prohlédlo při příležitosti oslav Světového dne vody v roce 2019. Dalešickou vodní elektrárnu navštívilo 333 návštěvníků všech věkových kategorií. Hlavním důvodem pro její výstavbu byla příprava Jaderné elektrárny Dukovany.

2700 lidí v Muzeu pražského vodárenství

Velký zájem byl například o strojovnu Podolské vodárny, ve které přednášel hydrolog Zbyněk Hrkal o nedostatku vody. Historie muzea sahá do roku 1952. Nacházelo se v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě. Do Podolí se přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 metrů čtverečních slavnostně otevřena. Muzeum nabízí například vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II. či model čerpacího soustrojí českého vynálezce Josefa Božka. V roce 2018 muzeum navštívilo zhruba třináct tisíc návštěvníků z České republiky, dále z Francie, Německa, Velké Británie, Ruska nebo USA.

400 návštěvníků v SmVaK Ostrava

Nejvýznamnější vodárenská společnost v Moravskoslezském kraji, SmVaK Ostrava, otevřela při příležitosti oslav Světového dne vody čtyři velké čistírny odpadních vod a úpravnu pitné vody v Podhradí u Vítkova. Děti a dospělí se tak mohli seznámit s procesem výroby pitné vody a čištěním vody odpadní.

SmVaK Ostrava zpřístupnily provozy čistíren odpadních vod v Opavě, Havířově, Karviné a Frýdku-Místku. Zvlášť velký zájem byl o návštěvu úpravny vody v Podhradí. Lidé, kteří se rozhodli pro návštěvu čistíren odpadních vod, si měli možnost projít cestu vody. Ta přichází znečištěná do areálu a vyčištěná míří zpět do přírody.

„Zaměstnanci návštěvníkům vysvětlili, jak proces probíhá a jaké parametry musí voda před tím, než je vypuštěna zpět do přírody, podle platné legislativy splňovat. Největší zájem byl o prohlídku čistírny odpadních vod v Opavě a Frýdku-Místku, slabší byl zájem v Karviné a Havířově,“ vysvětlil mluvčí Marek Síbrt.

Scroll to Top