
Areál by měl sloužit veřejnosti od léta 2020. Vzniká na místě současného čtyřicet let nepoužívaného koupaliště. Město již má vyřešenu otázku kapacity vodních zdrojů. První napouštění bude zajištěno kombinovaně z vodovodního řadu a z vrtu. Provozní dopouštění každý den zajistí sedmdesátimetrový vrt. Jeho kapacita je proti plánované spotřebě zhruba trojnásobná.
Plovárna byla desítky let zavřená. Pryč jsou například původní šatny a vstupní brány, velký venkovní bazén je zmenšený a přestavěný, připravená je plocha na čištění vody, protože celé koupaliště bude na principu biotopu. Projekt si vyžádá náklady ve výši 36 milionů korun. V České republice je v současnosti zhruba 30 biotopů určených ke koupání – jde o variantu k bazénům, koupalištích s chlorovanou vodou nebo aquacentrům.
V uměle vytvořených biotopech se o čistotu vody stará přírodní ekosystém. „Pro provozovatele biotopů jsou největší výhodou oproti koupališti nižší náklady. Pro návštěvníky chemicky neupravená voda. Obecně je to něco úplně jiného než koupaliště,“ řekl například v roce 2017 provozovatel biotopu v Honěticích na Kroměřížsku Igor Pokorný. Za světovou výkladní skříň biotopů je považováno sousední Rakousko.
Ilustrační foto