SmVaK Ostrava hodnotí rok 2019: Hlavní cíle splněny

blank

SmVaK Ostrava jsou největší vodárenskou společností v Moravskoslezském kraji a dlouhodobě se řadí mezi přední firmy na vodárenském trhu v České republice. Hlavní výrobní činností je výroba a dodávka pitné vody spolu s odváděním a čištěním odpadních vod. Redakce vodarenstvi.cz se zajímala o to, jak je společnost spokojena s rokem 2019, které nejvýznamnější projekty připravuje pro další období, jaký objem finančních prostředků vyhradila pro rok 2020 nebo v které oblasti ji tlačí bota.

Téměř 900 milionů korun letos vloží vodohospodáři ze Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava do modernizace a rozvoje infrastruktury. Jedná se vůbec o nejvyšší alokovanou částku nejvýznamnější vodohospodářské společnosti v Moravskoslezském kraji. Zhruba 280 milionů zamíří do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 258 milionů do vodovodních sítí a téměř 130 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu. Odpovídal generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Jak je Vaše společnost spokojena s rokem 2019? Co se podařilo? Kde se naopak objevily komplikace?

Na konečné výsledky v provozní nebo ekonomické oblasti si musíme ještě počkat a shrneme je komplexně ve výroční zprávě. Ale již nyní můžu říct, že se nám podařilo splnit hlavní cíle v provozní i ekonomické oblasti, které jsme si pro rok 2019 stanovili.
Podařilo se nám realizovat významné investiční stavby, díky nimž jsme zmodernizovali významnou část našeho majetku.
Byli jsme také úspěšní v koncesních řízeních na provozování vodovodů, kanalizací a čistíren odpadních vod v regionu (průmyslová zóna Mošnov, Vratimov, Řepiště), což nám dělá radost a budeme v těchto aktivitách pokračovat.
Podařilo se nám v průběhu celého roku zajistit bezproblémové dodávky kvalitní pitné vody našim odběratelům. A když jsme provozní problémy museli řešit, tak to moji kolegové v provozu vždy zvládli tak, že tyto situace neměli žádný negativní dopad na naše odběratele. V tom se ukázala jako nesmírně cenná flexibilita Ostravského oblastního vodovodu s možností manipulací při transportu vody mezi jednotlivými částmi regionu.
Bez problémů jsme také v odpovídající kvalitě odváděli a čistili vody odpadní.
Zkvalitňovali jsme také služby pro naše zákazníky. To, že to oceňují, nám potvrdil průzkum zákaznické spokojenosti, který jsme na podzim realizovali, a vysvědčení, které jsme od zákazníků dostali, nás na jednu stranu potěšilo, na druhou stranu je pro nás závazkem pro další období.
Důraz jsme kladli také na naše společensky odpovědné aktivity. Ať již jde o velice úspěšné a oblíbené vzdělávací programy o významu vody pro člověka a přírodu, které bezplatně poskytujeme školám v regionu, nebo podporu našich zaměstnanců aktivních v neziskové sféře. Ale naše aktivity v této oblasti mají výrazně širší záběr – od podporu neziskových organizací, až po péči o naše zaměstnance, nebo systém řízení.

Které nejvýznamnější projekty připravujete pro další období?

Nejvýznamnějšími investicemi do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody – Ostravského oblastního vodovodu – bude dokončení modernizace strojně-technologického zařízení největší beskydské úpravny vody v Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí (celkem za 125 milionů) a pokračování rekonstrukce přivaděče Chlebovice – Staříč – Bělá s plánovaným dokončením v roce 2021 (celkem za 140 milionů).

Významně investovat budeme také do vodovodních sítí ve větších sídlech – centrech jednotlivých mikroregionů, ale i menších obcích v kraji. Sanací projde také řada vodojemů. V oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod budou pokračovat jako investičně nejnáročnější likvidace kanalizačních výustí v Petřvaldu a Doubravě. Obě stavby, které byly zahájeny v roce 2019, vyjdou dohromady na více než 70 milionů korun. Pokračovat bude také devadesátimilionová investice do komplexního odkanalizování a vybudování čistírny odpadních vod v Dobroslavicích nad Hlučínským jezerem.

blank

Významné investice budou alokovány také do kanalizačních sítí. Za 22 milionů korun bude zkapacitněna kanalizační stoka ve Frýdlantu nad Ostravicí. Více než 17 milionů korun je připraveno pro rekonstrukci kanalizačního sběru v Karviné – Fryštátu, za 10 milionů bude rekonstruována stoka v Hornické ulici v Těrlicku. Zahájeny budou například také intenzifikace čistírny odpadních vod v Bílovci nebo výstavba dosazovací nádrže v čistírně odpadních vod v Kopřivnici.

Můžete již dnes prozradit, jaký objem finančních prostředků jste vyhradili na investice pro rok 2020?
Do vodárenské infrastruktury v roce 2020 bude směřovat 888 milionů korun. Investice budou představovat 683 milionů korun. Jde o nejvyšší částku v historii naší společnosti. Dalších 205 milionů půjde do oprav. Téměř 280 milionů korun poputuje do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 258 milionů do vodovodních sítí a téměř 130 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu.

Je oblast, ve které Vás tlačí bota? V čem oproti předchozím letům očekáváte výrazný posun dopředu?

V tomto ohledu musím zmínit význam stabilního legislativního prostředí, v němž je možné odpovědně plánovat v dlouhodobějším horizontu, což je pro náš obor nezbytné. Po této stabilitě voláme. V loňském roce jsme ze strany politické reprezentace zaznamenali řadu návrhů, co a jak by se mělo ve vodohospodářském sektoru a ve vodárenství změnit. Řada návrhů měla faktický základ, řada ale byla také vnitřně rozporná a v praxi ve svém důsledku nerealizovatelná. Některá opatření, která již začala být realizována, mají jednoznačně pozitivní přínos, například s ohledem na klimatickou změnu a její dopady na vodní režim v naší krajině. Některá opatření ale pouze přinášejí zvýšené náklady vodárenským společnostem, nejsou připraveny dobře pro aplikaci do praxe a jejich přínos je značně diskutabilní (například problematika odlehčovacích komor).
Některé návrhy byly navíc motivovány jednoznačně politicky s populistickým nádechem, například v oblasti vlastnictví vody, nebo vodárenské infrastruktury. Myslím si, že vést odpovědnou diskuzi v duchu, že veřejné je správné/kvalitní/efektivní/levné, zatímco privátní je špatné/zlé/drahé ničemu nepřispívá. Navíc při pohledu na benchmarking našeho vodárenského sektoru tento pohled nemá oporu ve faktech.

Scroll to Top