Modernizace úpravny vody v Domašově nad Bystřicí

blank

Společnost Moravská vodárenská zrekonstruovala úpravnu vody v Domašově nad Bystřicí, kam nainstalovala unikátní nanofiltrační jednotku, díky níž 1 800 obyvatel obcí Domašova nad Bystřicí, Jívové, Hraničních Petrovic a Horních Loděnic už nebude muset řešit problémy s výkyvy v kvalitě pitné vody. Komplikace podle vodohospodářů dlouhodobě způsobovala vysoká míra znečištění vody v řece Bystřici.

„Kvalita pitné vody ve skupinovém vodovodu Domašov dlouhodobě trpěla kvůli častému znečištění řeky Bystřice. Ta byla několikrát ročně znečištěna do takové míry, že jsme museli přistavovat cisterny s pitnou vodou. Díky nové nanofiltrační technologii dokážeme veškeré nečistoty odstranit a zásobovaným obyvatelům celoročně zajistit vodu v té nejvyšší kvalitě. Odstranit nyní dokážeme veškeré nečistoty včetně mírného zabarvení, dnes tolik diskutovaných mikroplastů, a zvýšit účinnost odstraňování zbytků léčiv a pesticidů,“ sdělil generální ředitel společnosti Moravská vodárenská Martin Bernard. Podle něj byla také technologie nanofiltračních membrán v Domašově použita ve střední Evropě vůbec poprvé.

Moravská vodárenská bude dále působit na Olomoucku

I v letech 2020 až 2025 bude Moravská vodárenská spravovat téměř 300 kilometrů vodovodní a více než 40 kilometrů kanalizační sítě a dodávat vodu pro více než 163 000 obyvatel v regionu. Do koncesního řízení na pětiletý provoz infrastruktury se na jaře přihlásily čtyři společnosti. Odhadovaná hodnota tendru byla 1,2 miliardy korun. Zakázku vypsala VHS, které patří zdroje a potrubí přivádějící vodu do Olomouce. Jejími akcionáři jsou město Olomouc, okolní obce a zhruba tisícovka fyzických osob.

Pouze Moravská vodárenská z koncernu Veolia však do stanoveného termínu podala cenovou nabídku. VHS Olomouc od roku 2000 majetek pronajímá Moravské vodárenské z koncernu Veolia. Smlouva končí v březnu 2020. Opozice poukazovala na to, že byl tendr nastaven ve prospěch současného provozovatele. Především kvůli tomu, jaké zdroje musí uchazeči prokazatelně provozovat.

Olomouc letos inkasuje od Moravské vodárenské na nájemném 156,4 milionu. Ta je provozovatelem infrastruktury pro města, obce a průmyslové podniky také na Prostějovsku a Zlínsku. Zásobuje téměř 400 tisíc lidí a zajišťuje provoz 2 167 kilometrů vodovodních a 1 302 kilometrů odpadních sítí.

Scroll to Top