V Prostějově investují do zadržení vody ve sportovním centru

blank

Přibližně 3,5 milionu korun bude stát chystaný projekt zaměřený na využití dešťové vody zachycené na plochách sportovního centra v Prostějově. Záměr schválila městská rada. Většinu nákladů by měla pokrýt dotace z evropských fondů. ČTK to sdělil primátor František Jura. Vodarenstvi.cz se zaměřilo také na další významné investice hanáckého města.

„Obsahem projektového námětu je stavba určená pro zajištění efektivního hospodaření se srážkovou vodou v areálu sportovní haly, to znamená podchycení srážkových vod a jejich odvádění pomocí nové dešťové kanalizace do prostoru navrhované akumulace a vsaků na okraji parčíku,“ uvedl Jura.

Podle něj se kromě vsakování srážkových vod počítá s jejich dalším využitím pro závlahu parčíku před sportovní halou i jako užitkové vody určené ke splachování veřejných toalet. Dotace z Operačního programu Životního prostředí by mohla činit až 85 procent nákladů, tedy téměř tři miliony korun. Radnice rovněž připravuje projekt zaměřený na využití zadržené srážkové vody ze střechy magistrátu.

Prostějov vybuduje také přivaděč do průmyslové zóny v délce 3222 metrů za 36 milionů korun. Akcí chce reagovat na rostoucí spotřebu vody v tamních podnicích. Staré potrubí již nedokáže dopravit potřebné množství vody. „Oslovíme sedm dodavatelů. Konkrétně půjde o výstavbu nového vodovodního potrubí k zajištění zvýšených odběrů vody v průmyslové zóně Kralice a posílení stávajícího zásobního pásma Držovice,” uvedl náměstek Jiří Rozehnal.

Primátor František Jura zdůraznil nutnost investice. „Zóna se rozvíjí a řešíme problém ve stávajícím vodovodním přivaděči, který už nestačí dodávat tolik vody, kolik firmy potřebují. Chceme předejít problému a do průmyslové zóny jí dopravit více,” podotkl Jura. V lokalitě sídlí více než deset firem.

Do prostějovského rozpočtu se také vrací miliony. „Jedná se o příjmy za přefakturace vodného a stočného, kdy odbor provádí úhradu na základě faktur dodavatelů a následně jsou tyto částky přefakturovány společnosti DSP. Dále jde o příjmy za pronájem nemovitého a movitého majetku. Zde byly uzavřeny nové smlouvy, což navýšilo plánované příjmy. Dále se jedná o příjmy za přefakturace nákladů za zpracování znaleckých posudků a geometrických plánů – při prodeji jsou tyto náklady přefakturovány kupujícím. Při sestavování rozpočtu se částka nedá přesně stanovit, proto je položka upravována během roku dle skutečného stavu. V neposlední řadě jde o příjmy z prodeje pozemků dle skutečného naplnění příjmů z uzavřených kupních smluv, příjmy ze zpětného odběru odpadů – což je odměna za třídění a platby za zpětný odběr elektrospotřebičů – opět dle skutečného plnění příjmů. Figurují zde také příjmy z prodeje krátkodobého a drobného dlouhodobého majetku – prodej palivového dříví,“ vysvětlil na podzim náměstek Jiří Pospíšil Pospíšil.

Foto: idnes.cz

Scroll to Top