Toman: Na modernizaci vodárenské infrastruktury půl miliardy

blank

Taková částka bude v příštích dvou letech potřeba na investice do klíčových vodovodů a propojování soustav. Pro vlastníky vodárenské infrastruktury vytvoří ministerstvo zemědělství samostatný dotační program, pomocí kterého na peníze dosáhnou. Informoval o tom ministr zemědělství Miroslav Toman.

„Propojení vodárenských soustav a rekonstrukce páteřních vodovodů má svůj smysl v tom, že umožňuje v kritických situacích, tedy například v suchých obdobích, distribuovat pitnou vodu do míst, kde jí je momentální nedostatek. V České republice se sucho totiž projevuje místně, to znamená, že typickým problémem v suchém období je nedostatek vody v konkrétním území. Propojené vodárenské soustavy umožní tento krátkodobý výpadek nahradit vodou z jiného regionu. Pro ČSSD je tato problematika klíčovým tématem vládní agendy,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Vlastníci vodovodní infrastruktury mají dnes podle ministerstva připravených sedm takových akcí s celkovými investičními nároky zhruba 700 milionů korun. Všechny jsou v souladu s vládní Koncepcí ochrany před následky sucha pro území České republiky. Před dvěma lety se vlastníci nejdůležitějších vodovodních přivaděčů v republice sdružili do Asociace vlastníků páteřní vodárenské infrastruktury.

„Naší snahou byla sumarizace potřeb a klíčových investic do strategických vodárenských přivaděčů, které v ČR zásobují miliony lidí a stát by při jejich obnově měl sehrát klíčovou roli,“ uvedl starosta Náchoda a jeden z iniciátorů založení asociace Jan Birke. V dalších letech bude podle ministerstva na rekonstrukci páteřních vodovodů a propojování vodovodních soustav potřeba zhruba 20 miliard korun. „Předpokládáme, že dotační program bude v tomto smyslu pokračovat tak, jak budou přibývat připravené akce, které budou v souladu s vládní koncepcí ochrany proti suchu,“ doplnil ministr Miroslav Toman.

O nutnosti investovat do vodohospodářské infrastruktury opakovaně hovořil také premiér Andrej Babiš. „V okresech Náchod a Hradec Králové, kde se nachází nejvýznamnější vodárenská soustava v kraji, uděláme investice za 692 milionů do vodárenských soustav, které v případě výpadku na Hradecku umožní dopravit vodu do těchto systémů. Jde tady o zásoby vody pro 600 tisíc obyvatel Náchoda a Hradce Králové, k tomu ještě budeme rekonstruovat vodárny Kladno a Mělník. Na Chrudimsku zase budeme rekonstruovat přivaděče, na kterých je závislých 300 tisíc obyvatel. Tyto přivaděče jsou už starší a na hranici životnosti, musíme je obnovit. Celkem je do vodovodů a kanalizací v Náchodě a Hradci Králové potřeba investovat v letech 2020–2024 1,8 miliardy. Makáme na tom, aby měli lidi zabezpečený přístup k pitné vodě,“ sdělil v prosinci Babiš.

Scroll to Top