Třídění olejů v každé obci v Jihomoravském kraji

blank

Od prvního ledna letošního roku jsou municipality povinny zřídit na jedlé oleje a tuky kontejner či nádobu, nebo umožnit lidem je odevzdávat ve sběrném dvoře. Zásadní změny čekají obce a města až od ledna 2021, kdy začnou platit nové odpadové zákony.

Mnoho obcí třídí jedlé oleje či tuky dobrovolně již v současnosti a čísla ve sběru rostou. Ministerstvo životního prostředí chce podpořit snahu o využití neropných zdrojů v ČR v různých odvětvích průmyslu – gumárenském, dřevařském nebo i v energetice.

Nadšeni z nové povinnosti jsou podle Deníku také zástupci Brněnských vodáren a kanalizací. Mluvčí Renata Hermanová uvedla, že pokud lidé do kuchyňských dřezů nebo záchodů vylévají tuky, způsobují problém sobě i provozovateli kanalizační sítě a čistírny odpadních vod

Díky oddělenému sběru jedlých tuků a olejů se Česká republika posune k tomu, aby plnila evropské cíle a snížila riziko toho, že se tyto tuky a oleje budou dostávat do odpadních vod. Od ledna 2020 začne platit také novela takzvané kalové vyhlášky, která má posunout změny v plnění limitů při používání upravených kalů z čistíren odpadních vod na zemědělské půdě o tři roky.

„Upravené odpadní oleje se dají přidávat k pohonným hmotám (výroba biopaliv), nejjednodušší ale je jejich energetické využití při výrobě tepla a elektřiny,“ uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Scroll to Top